Ne yapsanız kilo veremiyor musunuz?

Birçok kişi ne yaparsam yapıyım kilo veremiyorum diye dert yanıyor. Kilo vermekte zorluk çekenlerin bir çoğu ise insülin direnciyle baş etmeye çalışanlar arasında yer alıyor. Peki, insülin direnci nedir? İnsülin direnciyle nasıl baş edilir? İnsülin direnci tedavi nasıl yapılır? Beslenme Uzmanı Sedef Olcay insülin direnci ile ilgili merak edilenleri posta.com.tr'ye anlattı. Büşra Akkaya / busra.akkaya@posta.com.tr

10 Ekim 2020, Cumartesi 17:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnsülin pankreastan salgılanan ve şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. İnsülin direnci olması durumunda şekeri kontrol etmek için salgılanan insülin hormonu etkisini göstermekte zorluk çeker ve olması gerekenden daha fazla insülin salgılanarak depo edilir. Vücutta fazlasıyla salgılanan bu insülin ise alınan besinlerin yağ olarak depolanmasına neden olabilir. Bu sebeple insülin direnci olan kişiler diğer bireylere oranla kilo vermekte zorlanırlar.


Tedavisi nedir ?

Tedavisi nedir ?

İnsülin direnci tedavisinde ilk kural yaşam tarzı değişikliğine gidilmesidir. Tıbbi beslenme tedavisi ile birlikte fiziksel aktivite ve egzersiz düzeylerinin arttırılması, yeterli uyku düzeninin sağlanması gerekir. Tüm bunların sürdürülebilir olması tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir. Hekim kontrolünde gerekli görülmesi durumunda verilen ilaçlarla birlikte bir bütün olarak bu protokol uygulandığında kısa sürede tüm değerleri kontrol altına almak mümkündür.


Beslenme tedavisi nasıl olmalıdır?

Beslenme tedavisi nasıl olmalıdır?

İnsülin direncine sahip kişilerin beslenme düzenlerinde dikkat etmeleri gereken ilk nokta tüm besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde almaktır. Bu kişiler sürekli değişen şok diyet programlarından uzak durmalıdır. Ayrıca uygulanan beslenme programları kişiler açısından rahat uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalıdır. Öğün düzenleri kan şekerini dalgalandırmayacak şekilde planlanmalıdır. Basit karbonhidratlar dediğimiz şeker vs gibi besinler yerine komplex karbonhidratlar ( baklagiller, tam tahıllar ) tercih edilmeli, lif içeriği yüksek olan besinlere ağırlık verilmelidir. Meyvelerin de şeker içeriği olduğu unutulmamalı, daha çok gün içerisinde ve yoğurt/ süt vs gibi protein kaynakları ile birlikte tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinde ise yarım yağlı olanları tercih etmenin insülin direnci üzerine olumlu etki gösterdiği çalışmalarca belirtilmiştir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder