♆ Neptün gezegeni özellikleri nelerdir? Neptün gezegeni neyi temsil eder? Neptün hakkında bilgiler

♆ Neptün gezegeni özellikleri nelerdir? Neptün gezegeni neyi temsil eder? Neptün hakkında bilgiler

Güneş sisteminde 8 gezegenden biri olan Neptün gezegeni pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir gezegen. Farklı görüntüsü ve Dünya'ya diğer gezegenlerden uzak olması daha da merak konusu oluyor. Peki, Neptün nasıl bir gezegen? Neptün gezegeni özellikleri nelerdir? Neptün gezegeni neyi temsil eder? Neptün hakkında bilgiler.

13 Şubat 2021, Cumartesi 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güneş sistemindeki Dünya'ya en uzak gezegendir. Yapı olarak ise güneş sistemindeki 2 buz gezegeninden biri olarak öne çıkıyor. Peki, Neptün nasıl bri gezegen? Neptün gezegeni özellikleri nelerdir? Neptün gezegeni neyi temsil eder? Neptün hakkında bilgiler.

Neptün Özellikleri

Dünya'ya en uzak gezegen olarak öne çıkan Neptün, aynı zamanda güneş sisteminin en soğuk gezegenidir. İç yapısı ise Uranüs’e benzer. Çekirdek ile beraber mantodan oluşmuş iki farklı katmanı bulunuyor. Çekirdek bölümü kayalık ve sudan oluşur. Manto kısmı ise amonyak ile metandan meydana gelmiştir. Diğer yandan kütlesinin büyük bir çoğunluğunun gazdan meydana geldiğini dile getirmek mümkün. Bu sebepten dolayı gezegenin sağlam bir yüzeyinin yer almadığı söylenebilir. Her ne kadar bir gaz gezegeni olsa bile, Jüpiter'in ardından güneş sisteminin en ağır gezegenidir.

Tamamen mavi bir renge sahip olan Neptün bu görüntüsüyle güneş sisteminin en ilginç gezegenlerinden biridir. Pek çok farklı uyduya sahip olan gezegen hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. O yüzden günümüze şu an için gezegeni ziyaret etmek ya da detaylı bilgi almak mümkün değil. Ancak hidrojen ve helyum ile metandan meydana geldiği bilinmektedir. Özelliklerine bakmak gerekirse;

  • Güneşten en uzak olan gezegendir.
  • 1 yıl toplamda 165 dünya yılına eşittir.
  • Neptün ismini Roma mitolojisinde yer alan deniz tanrısından almıştır.
  • Zayıf olan 6 farklı halkası bulunur.
  • Çok uzak olduğu için çıplak gözle görülmesi mümkün değil.
  • Matematiksel tahminler üzerinden 1846 yılında keşfedilmiştir.
  • Kendi etrafında çok hızlı dönen bir gezegendir.
  • Ortalama yüzey sıcaklığının - 214 santigrat derece olduğunu söylemek mümkün.
  • Tam 14 farklı uydusu bulunur.

En soğuk gezegenlerden biri olarak bu özellikleri ile beraber Neptün bilim insanları tarafından hala keşfedilmeye devam ediyor. Özellikle Voyager II keşif aracından alınan bilgiler ışığı altında belli başlı bazı bilgilere ulaşılmıştır. Böylece gezegenin etrafında dolaşan çok parlak, Beyaz olan cirrus bulutları tespit edilmiştir. 16 saatte bir gezegenin etrafında dönen bulutların, bilim adamlarını da oldukça şaşırttığını söylemek mümkün. Gezegen keşfedildiği günden bu yana ayrıca dünyadaki pek çok farklı hikayeye dahil olmuş ve böylece tanınmıştır.

Neptün gezegeni neyi temsil eder?

Neptün’ ün genel etkisi temizleyip arındırıp saflaştırmaktır. Yanından geçen gezegeni şifalar. Sınırları aşmayı ve engelleri ortadan kaldırmayı Neptün temsil eder. Neptün olmasaydı hayallerimizde olmazdı. Neptün Yıldız haritanızda hangi evde ve burçtaysa o konulara ilgi ve o konuları yaşamak için özlem duyurulur. Örneğin ikinci evdeki Neptün kişiye çok zengin olma ve lüks içinde yaşama hayali kurdurtabilir. Kişi bunu elde etmek için parasal alanlarda dolandırılabilir, kanırılabilir ya da yanlış kararlar alabilir. Bunu yaşamaması için kişi konuyu bilinçaltında şifalandırarak dönüştürebilir.

 Neptün temsil ettiği konular; Rüyaları, hayalleri, bilinçaltını, denizleri ve deniz altlarını, yaratıcılığı, Gerçeklerden kaçmayı, hassaslığı, duyarlılığı, sezgileri, özveriyi, kolay aldanmayı, dalgınlığı, sisleri, belirli olmayan konuları, anesteziyi, kimyasalları, gazları, belirsizliği, bağımlılıkları, uyuşturucuyu, içkiyi ve petrol gibi konuları, aşırı yağışları, sel ve fırtınaları, doğa olaylarını ve yunus balıklarını temsil eder.

Balık Burcunun yönetici gezegenidir. Balık Burcu ve Yengeç Burcunda güçlü konumdadır. Oğlak Burcu ve Başak Burcunda ise güçsüz konumdadır. Neptün Vücutta lenf bezlerini ve hipofiz bezini yönetir. Ayrıca Neptün gezegeni uykularımızı da temsil eder.

Astronomi de Neptün; Mavi Dev’dir. Neptün’ü bulmak için ilk olarak Uranüs’e bakmışlardır. Uranüs’te bir türlü belirlenemeyen yörüngesel sapmalar fark etmişlerdir. Sürekli yörüngenin dışına çıktığını ve hesaplarının dengesiz ve düzensiz gittiğini görmüşlerdir.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kirli suların temiz çiçeği: Lotus