New York Times gazetesinde grev var

New York Times (NYT) gazetesi çalışanları, gazete yönetiminin redaksiyon editörü (düzeltmen) kadrosunda yapmayı planladığı tasarrufları protesto için perşembe günü öğleden sonra geçici iş durdurma (walk out) eylemi kararı aldı

30 Haziran 2017, Cuma 00:12
A A
New York Times gazetesinde grev var
New York'taki haber medyası çalışanlarının üye olduğu meslek kuruluşu The News Guild of New York'tan yapılan açıklamada, gazete yönetiminin olası işten çıkarma ve personel azaltımı kararını protesto etmek amacıyla perşembe öğleden sonra yazı işlerini terk ederek geçici iş durdurma eylemi yapacağını bildirdi. 

'UTANÇ VERİCİ'


New York Medya Çalışanları Sendikası Başkanı Grant Glickson, hafta başında, NYT Genel Yayın Yönetmeni Dean Baquet'e bir mektup yazarak, sendikanın işten çıkarma kararıyla ilgili endişelerini dile getirmişti. Glickson, mektubunda, işten çıkarma planını "utanç verici" diye nitelemişti. 

NYT yönetiminin 100'den fazla redaksiyon editöründen 50-55 kadarıyla yollarını ayırmaya karar verdiği belirtiliyor.

'ÇALIŞANLARIN ENDİŞELERİNİ CİDDİYE ALIYORUZ'  


NYT Genel Yayın Yönetmeni Baquet ve Yazı İşleri Müdürü Joe Kahn da Glickson'a yanıt olarak yayınladıkları mektupta, "çalışanların endişelerini ciddiye aldıkları" mesajını vermişti.

Baquet ve Kahn, mevcut dönüşümün yazı işlerindeki redaksiyon masasının kadırılmasından kaynaklandığı, bunun redaksiyonda çalışan tüm personelle yolların ayrılacağı anlamına gelmediği, personele yazı işlerinde yeni görevler verileceğini belirtmişti. 

Haziran ayı başında kadrosunda yeniden yapılanmaya gideceğini açıklayan gazetenin, Donald Trump'ın Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturmasının ardından okuyucu kaybına uğradığı belirtiliyor.
Sıradaki haber yükleniyor...