New York Times Meydanı'nda sanal yılbaşı kutlaması

New York Times Meydanı'nda sanal yılbaşı kutlaması

Her yıl yılbaşı kutlamalarının en popüler noktası olan New York Times Meydanı'nda bu yıl kutlamalar halka kapalı olarak yapıldı.

01 Ocak 2021, Cuma 09:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD'de yılbaşı kutlamalarının en gözde mekanı olan New York Times Meydanı'nda bu yıl yeni yıl kutlamaları yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde geçti. Her yıl soğuk havaya rağmen yüzbinlerce kişinin hıncahınç doldurduğu meydanda bu yıl sadece bir avuç davetli misafir kutlamalara katılabildi.

“2020 Kahramanları” adıyla Kovid-19 salgını ile mücadelede ön saflarda bulunan sağlık, acil müdahale ve diğer temel hizmet sektöründen yaklaşık 40 kişi, aileleri ve sevdikleriyle sosyal mesafeyi gözeterek meydanda kutlamaları izledi. New York Polis Teşkilatı (NPYD) Times Meydanı'nın etrafını barikatlarla çevirerek olası saldırılara karşı güvenlik önlemleri alırken, kutlamalar için alana girmek isteyen halktan kişilere de izin verilmedi.​​​​​​​

Bu yılki teması Kovid-19 salgınıyla mücadeleye atfen "2020 Kahramanları" olan Times Meydanı'ndaki kutlamada gösteriler akşam saat 18.00'de başlayarak 12.30'a kadar sürdü.

Sanal ortamda izlendi

Aktör Jonathan Bennett tarafından sunulan Times Meydanı yeni yıl kutlama programı, reklamsız olarak televizyon kanalları ve internet üzerinden halkın izlenimine sunuldu. Ulusal kanallar kendi sunucu ve muhabirleri ile zaman zaman Times Meydanı'na canlı bağlanarak kutlama programında kendi akışını oluşturdu. Değişik pop müzik ve dans gruplarının performanslarını sergilediği kutlamalar kapsamında Jennifer Lopez ve Cyndi Lauper gibi ünlü ses sanatçıları konser verdi.

Saatlerin gece yarısı 23.59'u gösterdiğinde, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ile salgında ön saflarda mücadele eden temel hizmet çalışanı temsilcileri, 60 saniyede düşecek olan kristal topun düğmesine bastı. Enerji tasarruflu 32 binden fazla LED ampulünden oluşan 3,6 metre çapında ve yaklaşık 5,5 ton ağırlığındaki kristal top geri sayım ile 21 metrelik bir direkten aşağı bırakıldı.

Kristal topla birlikte yeni yılın ilk dakikalarında binalardan bırakılan 1360 kilogram konfeti yağmuru ve piroteknik gösteri de bu sene tenha geçen Times Meydanı'nda güzel görüntüler oluşturdu. Ulusal kanallar, internet portalları ve sosyal medya aplikasyonları üzerinden canlı yayınlanan Times Meydanı'ndaki kutlamaları dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin izlediği tahmin ediliyor.

AASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere’nin AB ile bağları resmen sona erdi