Nipah virüsü can almaya devam ediyor! (Nipah virüsü nedir?)

Hindistan'da meyve yarasalarının taşıdığı ölümcül virüs Nipah nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Hayatını kaybedenler olağanüstü önlemler altında toprağa veriliyor. Ölenlerin yakınları ve doktorlar özel koruyucu kıyafetlerle cenazeleri defnediyor

25 Mayıs 2018, Cuma 18:38
A A
2 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

2 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Kerala eyaletinde paniğe neden olan ölümcül Nipah virüsü salgını nedeniyle 2 kişinin daha yaşamını yitirdiği kaydedildi.

3 KİŞİ GÖZLEM ALTINDA

3 KİŞİ GÖZLEM ALTINDA

Yetkililer ölü sayısının 12’ye çıktığını, 8 kişinin tedavi altında olduğunu, 3 kişinin gözlem altında tutulduğunu bildirdi.

AŞISI BULUNMUYOR

AŞISI BULUNMUYOR

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre Nipah virüsünün aşısı bulunmuyor. Koruyucu önlemlerle mikroba karşı erken tedavinin hastalardaki ateşi ve hastalığın şiddetini kısmen azalttığı ancak ölümü engelleyemediği belirtiliyor.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü bulaşmış bazı insanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve kaslarda ağrı gibi belirtilerle grip benzeri bir rahatsızlık gelişebiliyor. Sonraki aşamada ise belirtiler baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişikliklerine dönüşebiliyor.

İLK DEFA MALEZYA'DA GÖRÜLDÜ

İLK DEFA MALEZYA'DA GÖRÜLDÜ

İlk defa Malezya’nın Nipah bölgesinde bir salgınla başlayan bu virüsün ayrıca biyolojik silah olduğuna dair iddialar da bulunuyor.

EN ÇOK BURALARDAN TAŞINIYOR

EN ÇOK BURALARDAN TAŞINIYOR

En çok Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş’te görülen Nipah virüsünün, meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı ifade ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.