Normal doğum ve sezaryen doğum hakkında bilinmesi gerekenler (Normal doğum trend mi?)

Doğum, kuşkusuz her kadının hayatındaki en özel gündür. Peki normal doğum ve sezaryen doğum hakkında neler biliyoruz? Sizin ve bebeğinizin sağlığı için hangi doğum seçeneğinin daha güvenli olduğu konusunda fikriniz yok mu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Coşkun Şimşir'in sözlerine kulak verin

13 Şubat 2019, Çarşamba 12:18 Son Güncelleme:
A A
VAJİNAL DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:

VAJİNAL DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:

Vajinal doğum en doğal doğum sürecidir. Anneler için en fazla önerilen ve tercih edilen bir yöntemdir. Normal doğumdan sonra hastanede kalışınız çok daha kısa sürer. Bir vajinal doğumdan sonra iyileşme süresi sezaryen doğumundan sonra olduğundan daha azdır.

Vajinal doğumda herhangi bir insizyon veya majör skar bulunmaz. Aynı zamanda cerrahi olarak invazif değildir. Bu nedenle, doğum sırasında komplikasyon geliştirme riski daha azdır. 

Vajinal doğumun bebeğiniz için de birçok faydası vardır. Bebeğiniz vajinal açıklıktan geçerken bebeğinizin ciğerlerindeki tüm amniyotik sıvı doğal olarak dışarı çıkacaktır. Vajinal doğum sırasında bebeğiniz ayrıca bağırsaklarında kolonileşecek bazı koruyucu bakterileri de yutar. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vajinal doğumun bebeğiniz için de birçok faydası vardır. Bebeğiniz vajinal açıklıktan geçerken bebeğinizin ciğerlerindeki tüm amniyotik sıvı doğal olarak dışarı çıkacaktır. Vajinal doğum sırasında, bebeğiniz ayrıca bağırsaklarında kolonileşecek bazı koruyucu bakterileri de yutar. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bununla birlikte vajinal doğumun bazı dezavantajlar var. Vajinal doğumda, tüm işlem vücudunuzun hazırlanmasına ve zamanlamasına bağlıdır. Dolayısıyla doğumun böyle planlanması mümkün değildir. Ayrıca ağrı nedeniyle anneler endişe ve stres yaşayabilirler. Bazı durumlarda vajinal doğum idrar tutamama riskinizi artırabilir.

Vajinal doğum sonradan cinsel sorunlara da neden olabilir. Bu tür doğum sırasında, bebeğiniz için doğum travması riski de bebeğinizin doğum kanalından geçmesi ve forseps yardımına ihtiyaç duymasına neden olabilir.

SEZARYEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:

SEZARYEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:

Bebeğin doğum başlamış olmasına rağmen doğum kanalına girmemesi ya da kordon dolanması gibi sebeplerden sezaryen ameliyatı zorunlu bir seçenek olabilir. Ama bunun dışında çiftler tarafından özellikle de tercih edilebilir.


Sezaryende doğum, karın duvarınızdan ve uterustan yapılan bir kesi yardımı ile gerçekleşir. Sezaryende, doğum planlanabilir. Bu sayede bebeğinizin ne zaman dünyaya geleceğini tam olarak bilirsiniz. Buna göre planlama yapabilir ve kendinizi doğum için zihinsel olarak hazırlayabilirsiniz.

Stresinizi ve endişenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Sezaryen doğum için giderken idrar tutamamadan muzdarip olma olasılığınız vajinal doğumdan daha düşüktür. Ayrıca doğumdan sonra cinsel sorunlardan muzdarip olma riski daha düşüktür. Forseps kullanımı asgari düzeyde olduğundan bebeğinizin de doğum travmalarından muzdarip olma ihtimali daha düşüktür.


Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi sezaryen ameliyatının da dezavantajları vardır. Çoğu durumda sezaryen tarihi önceden planlanacaktır. Bu, bebeğinizin doğal olarak rahimden çıkmaya hazır ve olgun olamayacağı anlamına gelir. Sezaryen doğum cerrahi bir işlem olduğundan kan kaybı riskine sahiptir. Anestezi kullanımı komplikasyon geliştirme riskini artırır. 


Ameliyat sonrası bağırsak fonksiyonlarında azalma gibi komplikasyonlar yaşanabilir ve iyileşmek için hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir. Ayrıca emzirme ile ilgili komplikasyonlara da sebep olabilir. Aynı zamanda doğum sonrası depresyon geçirme riskinizi de artırır.


Doğum süreci, eşinizle görüşmeniz ve karar vermeniz gereken tamamen kişisel bir seçimdir. Size en uygun olan yöntem hakkında doktorunuzla konuşun. Her bir hamilelik benzersiz olduğundan doktorunuz genel sağlığınızı ve hamileliğinizin ilerleyiş şeklini doğum yöntemi hakkında tavsiyede bulunmadan önce değerlendirecektir. Sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi için en doğru kararı almanıza yardımcı olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuklarda dikkat eksikliği nedir ve nasıl tedavi edilir?