Note 3, iPhone'u durduramadı!

Samsung'un Galaxy Note 3'ü, görünüşe göre Apple'ın iPhone 5S şovunu yavaşlatamadı!

06 Ocak 2014, Pazartesi 17:30
A A
Note 3, iPhone'u durduramadı!

Samsung, dünyanın en çok imrenilen şirketlerinden bir tanesi ve bu hiç de şaşırtıcı değil. En çok akıllı cep satan şirket olmakla yetinmeyen Samsung, aynı zamanda bellek yongalarında da bir numaralı üretici konumunda. Ancak bu durum, Samsung'un yatırımcılar tarafından çok yakından izlenmesi anlamına geliyor. Güney Kore piyasalarının Cuma günü açılmasıyla birlikte Samsung'un hisseleri, Ağustos 2013'ten bu yana en düşük değere, W1.290 milyona kadar geriledi (yaklaşık 1,222 dolar).

2011'in ortalarından Haziran 2013'e kadar sevkiyatlarını ve gelirlerini artıran Samsung, en karlı Android üreticisi konumunda bulunuyor. Ancak Apple gibi Samsung da yavaşlayan akıllı cep piyasasının endişeleriyle karşı karşıya. Apple, bu durumdan yara almadan kurtulmuş durumda. Samsung ise biraz daha engebeli bir yolculuk yapıyor. Ağustos'ta hisseleri 1,150 dolara gerileyen şirket, 2013'ün üçüncü çeyreğinde 1,420 dolara tırmansa da, şu an yine düşüşe geçmiş durumda.

Aralık ayının başından beri düşüşte olan Samsung hisselerinin düşüş hızı, Perşembe ve Cuma günleri iyice arttı. Samsung'un Apple'a ödeyeceği potansiyel cezanın yanında bu durumda Kore Vonu'nun değerinin artması da etkili oldu.

Samsung, dördüncü çeyrekte akıllı cep alanında da zor bir zaman geçirdi. Galaxy Note 3 çok iyi satış rakamlarına ulaşsa da iPhone 5S ve 5C'nin çıkışını bastıramadı. Apple'ın dördüncü çeyrekte ABD'de iPhone 5S ile birinci sırayı, iPhone 5C ile ikinci veya üçüncü sırayı ele geçirmesi bekleniyor.

Sa >CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...