Nâzım Hikmet'li afiş açılımı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Atatürk'ün yanı sıra ünlü şair Nazım Hikmet ve merhum sinema oyuncusu Adile Naşit'in de yer aldığı afişler hazırladı

20 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

12 TÜRK BÜYÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla özel afişler hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 12 Türk büyüğünün fotoğrafının yer aldığı afiş hazırladıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu afişler, bu simaların ne kadar ünlü isimler olsalar da hayatlarının bir devresinde her birinin öğretmenlerinin olduğu gerçeğine atıfta bulunuyor. Ayrıca bu mesaj aracılığıyla yetiştirdikleri şahsiyetler bakımından öğretmenlik mesleğinin ulviliği ve ciddiyeti teması da işlenmiştir.”

ÇOĞU EDEBİYATÇI

Afişlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanısıra edebiyat dünyasından Yahya Kemal Beyatlı, Mehmet Akif Ersoy, Nâzım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Tomris Uyar, Semiha Ayverdi, besteci Münir Nurettin Selçuk, opera sanatçısı Leyla Gencer, seramik sanatçısı Füreyya Koral, tiyatro sanatçısı Adile Naşit ile yönetmen Halit Refiğ yer alıyor. Afişler “Hepsinin bir öğretmeni vardı” mesajıyla reklam panolarında sergilenecek. Öte yandan Bakan Çubukçu’nun seslendirdiği ve bu isimlerin de yer aldığı spot film televizyon kanallarında yayınlanacak.

VATANDAŞLIĞA ALINMIŞTI

Afişlerde yer verilen en dikkat çekici isim ise Nâzım Hikmet. 1951’de Türk vatandaşlığından çıkarılan Nâzım’ın yeniden vatandaşlığa alınması yıllardır tartışılıyordu. AK Parti hükümeti 5 Ocak 2009’da Nâzım Hikmet’in Türk vatandaşlığından çıkartılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını yürürlükten kaldırmıştı. Ünlü şair, ‘Demokratik Açılım’ın gündemde olduğu bir dönemde Milli Eğitim’in afişleriyle ‘12 Türk büyüğü’ arasına da girmiş oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.