'O borular için açıklama yapmayacağız'

'O borular için açıklama yapmayacağız'

Erzurum'un simgesi olan Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese'nin çatısında biriken suları tahliye için duvarlara döşenen borular tartışma konusu olurken Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu konuyla ilgili açıklama yapmayacağını açıkladı

06 Nisan 2016, Çarşamba 11:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese, 15 Ağustos 2011’de restorasyona alındı. Dış dünyaya kapıtılan medresenin restorasyonu için 6 milyon 22 bin lira ihale bedeline karşın ilave işler ve keşif artışlarıyla 7 milyon lira dolayında harcama yapıldı.

CAMİYE DE AYNISINI YAPTILAR

15 Ocak 2015 tarihinde restorasyonun bitmesi planlanırken uygulamada ortaya çıkan yeni durumlar nedeniyle 10 farklı revize proje hazırlandı. Önümüzdeki Mayıs ayına kadar yeniden turizme açılması beklenen ve müze olarak hizmet vermesi gündemde olan Çifte Minareli Medrese’nin çatı kısmında yapılan çalışmadaki yeni uygulamalar eleştirilere hedef oldu. Önce havalandırma için medresenin arka bölümünü çelik bir yapı konuldu. Ardından arka tarafa yapılan merdiven için cam bölme inşa edildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla yapılan restorasyonda, son olarak tarihi yapının çatısındaki kar ve yağmur sularını taşıyacak olan 15 ayrı çelik boru monte edildi. Çifte Minareli Medrese’nin yanı başındaki tarihi Ulu Cami’de de restorasyon sırasında benzer tahliye boruları yaptırıldığı dikkat çekti.

Ulu Camii'nin restorasyonu sırasında da benzer tahliye boruları yapıldı.

'AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIZ'

Çifte Minareli Medrese’deki borularla ilgili Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını bildirdi. Yöneticiler, projelerin Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu onayladığını ancak uygulayıcıların Vakıflar Bölge Müdürlüğü olduğunu belirttleri. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili sorular karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

VALİ ALTIPARMAK: GÖRÜNTÜDEN BEN DE RAHATSIZ OLDUM

Restorasyonun ve boruların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla yapıldığını söyleyen Vali Ahmet Altıparmak ise, "Tabii her şey usulüne göre kuruldan alınmış onay doğrultusunda restore edildi. Ancak o dışarIda görülen borular da kuruldan onay alınarak restore edilmiş. Görüntüden ben de rahatsız oldum. Arkadaşlarla görüştük göz estetiğini olu diye konuştu.

Hümeyra PARDELİ-Zafer KUMRU/ ERZURUM, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rasim Öztekin için başsağlığı mesajı