O kadar uyarıya rağmen yine olmadı!

Uzmanların kurban kesiminden küçük çocukların olumsuz etkilenmemesi için "Çocuklarınızı kurban kesiminden uzak tutun" uyarısına yine aldırış eden olmadı

15 Ekim 2013, Salı 15:22
A A

POSTA.COM.TR ÖZEL-Uzmanların kurban kesiminden küçük çocukların olumsuz etkilenmemesi için "Çocuklarınızı kurban kesiminden uzak tutun" uyarısına yine aldırış eden olmadı.

Çocuklar bu yılki Kurban Bayramı'nda da öncekiler gibi hayvanların gözleri önünde öldürülmesine dehşet dolu gözlerle baktı.

Giresun'da çekilen bu karede izlediği manzara karşısında ellerini sıkarak duran küçük kız çocuğunun ne kadar irkildiği de görülüyor.

Pedagog Sevil Yavuz da bu konuda anne babaların bilinçli olması gerektiğini belirterek "Özellikle küçük çocuklar Kurban Bayramı’nın maneviyönünü algılayamayabilirler. Onlar için kurban kesmek gözleriyle gördükleri şeydir, bir canlının öldürülmesidir. Hem de o canlı sevdikleri kişiler tarafından babası, dedesi, amcası tarafından öldürülür. Çocukların buna anlam vermesi çokzordur" dedi.

Pedagog Sevil Yavuz Kurban kesiminin travmaya neden olmaması için, kesim işlemini çocuğungörmemesi gerektiğini belirterek "Aynı zamanda kurbanı çocuğun göreceğiyere getirerek sevmesine ve duygusal bağ kurmasına izin vermeyin.

Çocuğun yaşına göre kurban bayramının anlamını anlatmaya çalışın.

Eğer anlayacak bilişsel seviyede değilse, kurban kesmenin anlamını anlatmayın ve çocuğunuz görmedenkurbanınızı kesin. Aynı zamanda haberlerde de kurban kesim manzaralarını daizletmeyin" önerisinde bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...