O müsteşarla yine kriz

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Anayasa değişikliğiyle yetkileri tırpanlanıyor

24 Mart 2010, Çarşamba 05:00
A A
O müsteşarla yine kriz

TOPLANTIYI TERK ETTİ

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, pakete tepkisini “Hükümet yüksek yargı ile dalga geçiyor” sözleriyle dile getirmişti. HSYK’da dün ilginç bir gelişme yaşandı. Kurul yaz kararnamesi hazırlanması için bir araya geldi.

Kurul üyesi Ali Suat Ertosun “Yargıtay’a üye seçtiğimiz yerler boşaldı, Atamasını yapalım” dedi. Bu sözler üzerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman toplantıyı terk etti. Kurulun seçilmiş üyeleri, Ahmet Kahraman’ın toplantıyı terk etmesini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

GÖZDEN ÇIKARDILAR

Yaşanan bu gelişme sonrası HSYK Başkanvekili Kadir Özbek akşam yaptığı açıklamada, “Ahmet Kahraman, kurulun çalışmasını engelledi. Sanıyorum bizi gözden çıkardılar. Anladığım kadarıyla, bize kararname çıkartmak istemiyorlar” dedi.

Müsteşar Kahraman, 2009 Yaz Kararnamesi çalışmalarında kurul toplantılara katılmayarak, yine bir krize neden olmuştu. Mevzuata göre Adalet Bakanlığı Müsteşarı katılmadığı zaman HSYK resmi toplantı gerçekleştiremiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.