Obama: Dünya bir yol ayrımında!

Obama: Dünya bir yol ayrımında!

ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu'nda konuştu. Dünyanın bir yol ayrımında olduğunu belirten Obama, ABD'nin IŞİD'i ortadan kaldırmayı hedefleyen koalisyona liderlik edeceğini söyledi. Obama ayrıca, 'Bu insanlarla müzakere söz konusu olamaz. Bildikleri tek dil, güçtür' dedi

24 Eylül 2014, Çarşamba 17:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Barack Obama'nın açıklamasından başlıklar:

Ebola ile mücadele için elimizden geleni yapıyoruz. İran'a sesleniyorum. Amacımız nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya. ABD barış ve istikrarı destekleyen bir ülke olmaya devame decek. Ama bütün ulusların da uyması gereken kurallar var. Dünyadaki tüm çocukları eşit görüyoruz. Bu gezegeni çocukları ve torunlarımız için koruyabiliriz.

'IŞİD MASUMLARI ÖLDÜRÜYOR'

Farklı bir yüzyıl için yazılmış olan kılavuzlara dayanamayız. Müslüman dünyasının çoğunu etkileyen bir kanser terörizm. Kennedy şöyle demişti 'terör yeni bir silah değildir, tarih boyunca kullanılmıştır' Masumları öldüren bir yapıyla karşı karşıyayız. ABD'nin dış politikasını sadece terörizme cevap vermeye dayandırmayacağım. ABD İslam'la hiçbir zaman savaş içerisinde olamaz. İslam barışı öğretiyor. Adalet çağrısı yapıyor. Milyonlarca Müslüman ABD'li bizim ülkemizin bir parçası. Bu örgüte karşı adım atmak zorundayız. El Kaide'nin Afganistan'da yaptığı gibi, şimdi de özellikle Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da aşırı uçlar başka bir yöne doğru gitti. İşsiz olan gençlerin yoğun olduğu bölgeler.

'KARA HAREKATI YOK'

Öncelikle IŞİD olarak bilinen örgütün gücü azaltılmalı ve sonradan imha edilmedi.Anneler kardeşler tecavüze maruz kalmıştır. Masum çocuklar öldürülmüş. Bu tip katillerin anlayabileceği tek dil güçtür. ABD bu sebeple uluslararası koalisyonla çalışmaktadır. Burada ABD yalnız değildir. Kara birliği göndermeye de niyetimiz yok. Amacımız Irak ve Suriyelilere yardımcı olmaktır.

IŞİD MİLİTANLARINA TEHDİT

Şuana kadar 40'tan fazla ülke koalisyona katılmış bulunuyor. IŞİD'e katılanlar savaş alanından çekilmeli. Ancak savaşmaya devam edenler ileride kendilerini tek başına bulacaklar.

''MÜSLÜMANLAR EL KAİDE VE IŞİD'İ REDDETMELİ'

Artık dünyada Müslüman topluluklar, El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin ideolojisini reddetmeli. Küresel ekonomiyle para toplayıp daha sonra da çocukların beynini yıkayan yaklaşımlar imha edilmeli. Bir imam şöyle demişti: 'Din hiçbir zaman bir savaş sebebi olmamalı' Suriye muhalefetine destek olmayı sürdüreceğiz. ABD Suriye'deki muhalifleri eğitiyor ama çözüm elbetteki siyasi olacak.

'MÜSLÜMAN GENÇLERE SESLENİYORUM'

Dördüncü nokta; Arap ülkeleri kendi halklarının potansiyelini kullanmalı. Müslüman gençlere sesleniyorum, cehaleti değil eğitimi temel alın. Tahribatı değil geleceğe. Sizi bu yoldan çıkaranlar büyük ilkeye ihanet ediyor. Gençlerin elinde yeterli araçlar olduğunda, bilimde ekonomide iyi bir yerlere gelebilineceğini gösterdiniz. ABD bu vizyonu teşkil eden ülkelerle birlikte çalışacaktır. Terörizmi hoş görmeyeceğiz ama işgalci güç olarak da davranmayacağız.

'FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN HAYATLARI SÖZ KONUSU'

Açık konuşalım. Batı Şeria ve Gazze'deki statüko kabul edilebilir bir durum değil. Filistinli çocukların hayatları söz konusu. Ben başkan olduğum sürece iki devletin barış ve güvenlik içerisinde yaşaması için çaba göstereceğiz.

'BİZİM DE İÇ SORUNLARIMIZ VAR

Daha iyi bir yaşamın varlığı söz konusu. Tabi ki bizi eleştirenler şunu diyecektir. ABD de kendi ideallerini gerçekleştirememiştir. Ferguson ve Doğu Avrupa'da yaşananlar. Toplum bölündü diyebilirler. Evet bizim de kendi içimizde gerilimlerimiz var. Her ülke gibi biz de küreselleşmenin getirdiği şeylerle nasıl baş edebiliriz gibi yoğun bir süreçten geçiyoruz. Hangi tanrıya ibadet ediyorsanız edin. Hepimizin paylaştığı ortak şeyler var. Dünya halklarının gözleri bizde. ABD hiçbir zaman yapılacak şeylerden kaçmayacaktır. Bu ortak misyona sizin de katılmanızı istiyorum çok teşekkürler.

RUSYA'YA SERT GÖNDERME

Hiçbir ülkenin bir başka ülke üzerinde karar hakkı olmadığının altını çizen ABD Başkanı, Rusya’nın Ukrayna kriziyle ilgili olarak "Güçlünün güçsüzü ezdiği bir düzen" ifadesini kullandı.

'UKRAYNA'YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Obama, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesiyle ilgili "Hiçbir Ulus bir başkasının toprağına saldırarak hak iddia edemez. Son dönemde Rusya'nın Ukrayna'daki hamleleri bu düzene karşı gelmiştir. Ukrayna halkı reforma talebiyle sokağa çıkınca cumhurbaşkanları kaçtı. Daha sonra Kırım ihlak edildi. Rusya ayrılıkçıları desteklemek için bölgeye silah gönderdi. Bölgede sivil bir uçak düşürüldü. ABD, büyük ulusların küçük ulusları ezmediği bir düzeni te dedi.

LAVROV YÜZÜNÜ KAPATTI

Obama'nın Rusya'ya yönelik eleştiriler yönelttiği sırada, Rusya Dıışileri Bakanı Sergey Lavrov'un elini yüzüne kapatması dikkat çekti.

KERRY: ÇÜRÜK ELMALAR BAŞA BELA OLDU

CNN International kanalında ünlü gazeteci Christiane Amanpour'un programına katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "En başında Esad'ı devirme çabaları başladığında, 'Arada çürük elmalar olsa da, önemli olan Esad'a karşı savaşmalarıdır' diye hesap yapanlar vardı. Bu da, farklı gruplara kaynak sağlanmasına sebep oldu. Bu süreç baştan savma bir şekilde yapıldı ve iyi yönetilemedi" diyerek, o zamandan beri bu finansman sağlama durumuna odaklandıklarını söyledi ve artık devlet destekli yardımların tamamen kesildiğini, sadece bireysel yardımlar kaldığını açıkladı.

'DAHA TEHDİTKAR HALE GELDİLER'

"Esad'ı devirdikten sonra bu çürük elmalarla ilgilenileceği düşünülmüştü. Fakat bu çürük elmalar giderek daha tehditkar hale geldi" diye konuşan Kerry, katliamları durdurmanın öncelikli amaçları olduğunu ve IŞİD ablukalarının kalkmasını sağlayarak bunu başardıklarını söyledi. Kerry'nin Suriye'de El-Kaide bağlantılı "Horosan" grubunun ABD'ye karşı saldırı tehdidi bulunduğu açıklamasına karşın sunucu Amanpour, bunların ne olduğunu sordu; Dışişleri Bakanı Kerry ise "Hayır" diye yanıtladı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüsten ölenlerin sayısı 2,5 milyonu geçti