'Obama kesinlikle haklı'

ABD'nin George W. Bush döneminin Dışişlerin Bakanı olan Condoleezza Rice, Başkan Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesini iptal etmesi konusunda Obama'ya destek verdi

11 Ağustos 2013, Pazar 14:35
A A
'Obama kesinlikle haklı'

Bush döneminin dış politikadaki etkili ismi olan ve 1970'lerden beri iki ülke ilişkileri üzerine çalışmalar yapan eski Dışişleri Bakanı Rice, ABD-Rusya arasında Soğuk Savaş yıllarını hatırlan, siyasi tansiyonu yükselten olayları, CBS'e değerlendirdi.

ABD'nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı olan ve Irak Savaşı'nda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak aktif bir rol üstelenen Rice, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın Rusya tarafından geçici siyasi sığınmacı olarak kabul edilmesinin ardından Başkan Obama'nın, Putin'le olan zirve görüşmesini iptal etme kararı için 'Obama, kesinlikle haklı' dedi.

‘ABD’NİN SURATINA ATILAN TOKAT’

Bakanlık görevinin ardından, 2009 yılında yeniden Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde siyaset bilimi konusunda ders vermeye başlayan Rice, Charlie Rose'un CBS'teki programına konuk oldu. Programda, ''ABD ve Rusya'nın artık çok az örtüşen çıkarları var'' diyerek iki ülke arasındaki ilişkiler, Soğuk Savaş dönemindeki gibi olmasa da ''korkunç'' durumda olduğunu söyledi.

Konuşmasında, Rusya için, 'hala Güvenlik Konseyi vetoları var, hala nükleer silahları olan bir ülke' diyenRice, 'Başkan ikili görüşme için Moskova'ya gitmemekle kesinlikle haklı. Konuşacak hiçbir şey yok. Edward Snowden'a sığınma hakkı verilmesi, ABD'nin yüzüne atılmış bir tokattır. Başkan kesinlikle, Putin'le ikili görüşmeye gidemez' ifadesini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.