Öcalan'dan ikinci çağrı geliyor

Dolmabahçe'de okunan Öcalan'ın PKK'ya silah bırak çağrısından sonra İmralı'dan ikinci bir çağrının geleceği ileri sürüldü

02 Mart 2015, Pazartesi 19:23
A A
Öcalan'dan ikinci çağrı geliyor

Çözüm Süreci'nin kritik açıklaması Kandil'in endişeleri sebebiyle gecikti. Öcalan, tıkanıklığı aşma kararı verdi. HDP'li yetkililer son 15 günün perde arkasında yaşananları anlattı.

HDP'lilere göre, Öcalan şimdi ikinci bir çağrıya hazırlanıyor, "eğer devlet de adım atarsa, Öcalan'ın ikinci çağrısı çok daha kapsamlı olacak " ifadesi kullanılıyor.  Sırrı Süreyya Önder, Dolmabahçe'deki görüşme sonrası "Öcalan'ın temel belirlemesi şudur. PKK'yı bahar aylarında olağanüst kongre toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silah yerine demokrasi için tarihi bir niyet beyanıdır" demişti.

Bu açıklama 15 Şubat'ta bekleniyordu, ancak ay sonunda yapılabildi.

Peki ne yaşandı, neden açıklama gecikti?

HDP kulislerine göre, Öcalan'ın taslağı Kandil'e ulaştıktan sonra, peş peşe toplantılar yapıldı.

Kandil'in "hükümet iç güvenlik ve silah bırakma konusunda algı operasyonu yürütüyor, hükümet yöntemsiz, samimiyetsiz" gibi itirazlarda bulunduğu anlatılıyor.

"KANDİL'İN ENDİŞELERİ VAR"

CNN TÜRK'ten Kenan Şener'in haberine göre HDP'li yetkililer "Kandil-HDP-Öcalan arasında sorun yok, birbirine karşıt pozisyon da yok. Ancak Kandil'in endişeleri var" ifadelerini kullanıyor. Sürecin tıkanma noktasına gelmesi üzerine, Öcalan 'ın yaptığı çağrı ile tıkanıklığın aşıldığı belirtiliyor. HDP'li yetkililer Öcalan'ın, ikinci bir çağrıya hazırlandığı bilgisini veriyor. Yetkililer "ikinci çağrı bu çağrıyı çok daha aşan bir çağrı olacak" dedi.

Öcalan'ın bunu "süreçte bu güne kadarki tüm çalışmaları aşan bir çağrı yapacağım" ifadesiyle ortaya koyduğu anlatıldı. HDP, ortak basın toplantısında açıklanan 10 maddeye dikkat çekiyor. İstekleri öncelikle güvenlik paketinin komisyona çekilmesi.

İZLEME KURULUNA YASAL GÜVENCE TALEBİ

Süreçte takvimin hızlanacağını belirten HDP'liler, "müzakareleri takip edecek İzleme Kurulu'na" yasal güvence verilmesini de istiyor. HDP İmralı heyetinden İdris Baluken, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, İzleme Kurulu'nun 10 gün içinde çalışmalara başlayabileceğini söyledi. Baluken, "İzleme Heyeti'nin görev tanımı ve yasal güvencesi ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmeli. Bu sayın cumhurbaşkanının toplayacağı bakanlar kurulunda da olabilir" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi