'Öcalan'ı niye idam etmediniz?' sorusu

Erdoğan, hükümetin Kürt açılımını eleştiren Bahçeli'ye DSP ve ANAP'la yaptığı koalisyonu hatırlatıp “Öcalan'ın idam kararını kim sümenaltı etti?" diye sordu

25 Ağustos 2009, Salı 13:30
A A

İSTANBUL’DA CUMA

Başbakan Tayyip Erdoğan, cuma namazını dün İstanbul’da Beşiktaş’taki Bezmi Alem Valide Sultan Camii’nde kıldı. Namaz sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’a, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önceki günkü sözleri hatırlatıldı. Bahçeli, Kürt açılımını eleştirip “İmralı’nın kuryeleri ile hükümetin kuryesi İçişleri Bakanı kapı kapı dolaşıp Türkiye’nin yıkım projesine suç ortağı arıyor. Bu yıkım projesi Amerika’nın eseridir” demişti.

İDAMI HATIRLATTI

Erdoğan şunları söyledi: Çünkü biz şu anda bir barış sürecini sürdürmenin gayreti içersindeyiz. Fakat ben bütün medyaya ve Türk halkına şunu söylüyorum. Türkiye’de idam cezası kalkmadan önce bu ülkenin iktidarında kim vardı? DSP, MHP, ANAP vardı. Ve yakalanıp getirildiği zaman Öcalan acaba idamı ile alakalı olarak kararı sümenaltında (kararın uygulanmasını engelleyen) bekleten iktidar kimdi? Bunlar değil miydi? Şimdi neyi konuşuyor.

‘ALTINDA KALMAYIZ’

“Şimdi kalkıp da bu tür şeyleri konuşmasını anlamak mümkün değil” diyen Erdoğan şöyle devam etti: Bakın ben çok açık net bir şey söylüyorum. Ellerine bir kağıt almış dolaşıyorlar. ‘Amerika’nın bir projesi bu.’ Bunu ispat ederlerse biz her şeye varız. Ama ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar. Bu kadar açık, bu kadar ağır konuşuyorum. Çünkü artık bu kadar iftiraların, bu kadar hakaretlerin altında bu iktidar kalmaz.

YILBAŞINDAN ÖNCE

Başbakan Erdoğan, Kürt açılımında sürecin yavaş işlediği yönündeki iddiaları da yalanlayarak, “Hayır. Gayet iyi gidiyor” dedi. Erdoğan, bu konuda bir takvim bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruya da, bütün hedeflerinin yılbaşından önce bu işi bitirmek olduğunu söyledi. Başbakan, “Tabi ki olumsuz yaklaşanlar da muhakkak oluyor, olacak da. Fakat biz burada olumlu yaklaşanların ahir ekseriyetini oluşturduğunu görmekten çok mutluyuz” diye ekledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.