'Oğlum intihar etmedi, öldürüldü'

Hakkari Şemdinli'de vatani görevini yaparken nöbet tuttuğu sırada intihar ettiği açıklanan 24 yaşındaki Piyade Onbaşı Yılmaz Çelgin'in annesi Nurdan Sözer "Oğlum intihar etmedi, öldürüldü" dedi

19 Şubat 2013, Salı 14:14
A A
'Oğlum intihar etmedi, öldürüldü'

Muğla’nın Fethiye ilçesinde otelde garson olarak çalışan Yılmaz Çelgin, vatani görevini yapmak üzere Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Şemdinli Tekeli 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na gitti.

Piyade Onbaşı Yılmaz Çelgin, geçen yıl 21 Haziran’da, nöbete gittiği arkadaşı Anıl Yavuz’u yanından uzaklaştırdıktan sonra Tekeli Üs Bölgesi’nde başından vurulmuş halde ölü bulundu. Çelgin’in ailesine oğullarının intihar ettiği bildirildi. 24 Haziran’da Fethiye’ye getirilen Çelgin’in cenazesi Ölüdeniz Beldesi Ovacık Mezarlığı’nda toprağa verildi.

OTOPSİ RAPORUNDA 2 KURŞUN

Oğlunun intihar ettiğine inanmayan anne Nurdan Sözer’e ölümünden 40 gün sonra Van Askeri Savcılığı’nın ölüm nedenini belirleyen otopsi raporu teslim edildi.

>> İNTİHAR EDENLER ŞEHİTLERDEN FAZLA

22 Haziran’da Van Asker Hastanesi’nde hazırlandığı belirtilen raporda Yılmaz Çelgin’in kesin ölüm sebebinin ateşli silah yaralanmasına bağlı kafa tası kırıkları ile birlikte beyin kanaması olduğu belirtildi ve cesette iki adet ateşli silah kurşun çekirdeği yarası bulunduğu belirtildi.

’İKİNCİ KURŞUN CİNAYETİ GÖSTERİYOR’

Raporu inceleyinceye kadar ikinci kurşun girişinden haberi olmayan anne Nurdan Sözer, psikolojik tedavi görmeye başladı. Konuya ilişkin uzmanların görüşlerini alan Nurdan Sözer, askeri savcının tutanaklarında çelişki olduğunu öne sürdü. Bir insanın G3 piyade tüfeğiyle kendini iki kez vuramayacağını anlatan Sözer, şöyle konuştu:

"Oğlum alın ve çene altı bölgesinden giren iki kurşun sonucu yaşamını yitirdi. İkinci kurşunun varlığını, defin işleminden önce cenazeyi gören kız kardeşim de doğruluyor. Bir insan kendisini önce çene altından, sonra da alnından vuramaz. İki kurşunun izlediği yola bakılınca 90 derece açı farkı olduğu görülüyor. Silah seri de olsa bile bu görülmüş bir şey değil. İkinci kurşun izi cinayetin belgesidir. Bu durum oğlumun intihar etmediğini, öldürüldüğünü açıkça gösteriyor. Görüştüğüm bütün uzmanlar görüşümüzü doğruladı. Oğlum infaz edilmiştir. Katillerinin bulunmasını istiyorum."

'ARKADAŞINI BENDEN KAÇIRDILAR'

Oğlunun ölümünü günlerce araştırdığını belirten Sözer, olay anında oğlunun yanındaki Anıl Yavuz isimli asker arkadaşıyla görüşmek istediğini, ancak Anıl Yavuz’u kendisinden kaçırdıklarını ileri sürdü. Bugüne kadar Anıl Yavuz ile görüşmeyi başaramadığından yakınan Sözer, şöyle devam etti:

"Anıl Yavuz’un ifadeleri çelişkili. Olaydan bir saat önce oğlum arkadaşıyla telefonda görüşmüş. ’Nöbetten sonra tekrar görüşürüz’ demiş ve kapatmış. Hiçbir sorundan, sıkıntıdan bahsetmemiş. Ölüm anında yanında olan Anıl Yavuz isimli er, yoldayken Yılmaz’ın tuvaletini yapmak bahanesiyle kendini uzaklaştırıp çalıların arasına girdiğini, 10 metre yürüdükten sonra tetik düşürme sesi, ardından da 2 el silah sesi duyduğunu anlatıyor. Her şeyin titizlikle incelendiği raporda iki silah sesi arasında ne kadar zaman olduğu belirtilmiyor. Üstelik silahtan parmak izi alınmamış."

'YILMAZ İKİNCİ ŞANSINI KULLANAMADI'

Olay sırasında bölükte görevli Teğmen Barış Şen ile görüştüğü anlatan anne Sözer "Teğmeni arayıp olay hakkında bilgi almak istedim. Konuşmanın bir yerinde bana ’Hayat, Yılmaz’a ikinci bir şans verdi. Ama o bunu kullanamadı’ dedi. Açık konuşmasını istedim ama cevap alamadan telefonu kapattı. Daha sonra o teğmene yine ulaşmak istedim ancak olmadı. Birkaç ay önce de istifa ederek ordudan ayrıldığını öğrendim" dedi.

'AHİM’E KADAR GİDECEĞİZ'

Nurdan Sözer’in avukatı Cemal Emir ise "Ölüm şekli ve kurşunların giriş açısına bakılınca olayda cinayet şüphesi doğuyor. Araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuyu önce Anayasa Mahkemesi’ne, orada da bir sonuç çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız. Adalet arayışımız sürecek" diye konuştu.

Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA) 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Otomobil eczaneye girdi