'Öğretmen performans sisteminin iptali için dava açacağız'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Pilot başlatılan öğretmen performans sistemi yaygınlaştığında iptali için elbette dava açacağız" dedi

01 Kasım 2017, Çarşamba 16:33
A A
'Öğretmen performans sisteminin iptali için dava açacağız'
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,öğretmenliğin bir başka meslek grubuyla karşılaştırılamayacağını,aynı kefeye konulamayacağını söyledi.

Bugünlerde bazı öğrenci gruplarının sanal alemde kendi öğretmenleriyle ilgili hakarete varan paylaşımlar yaptığını kaydeden İsmail Koncuk, bu paylaşımları, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık bürokratlarına gönderdiğini belirtti.

İsmail Koncuk, öğretmenlere performans sisteminin pilot uygulamasında sorunlar yaşandığını, yaygınlaştırıldığında ise öğretmenlerin öğrenci nazarında itibarlarının yok edileceğini savundu.

Türk Eğitim-Sen olarak performans değerlendirme sistemiyle ilgili eylem kararı aldıklarını belirten İsmail Koncuk, şöyle devam etti:

'PİLOT UYGULAMAYA DAVA AÇILMAZ'

"Bazıları 'Neden dava açılmıyor' diye soruyor. Öğretmen Strateji Belgesi'ne dava açılamaz. Bu belgede 'İki yıl içinde şu uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyorum' deniliyor. Pilot uygulamaya da dava açılamaz. Öğretmen Strateji Belgesi ile ilgili yönetmelikler yayımlandığında, performans sistemi yaygınlaştığında iptali için elbette dava açacağız. Hatta yüz binlerce dava açılacak. Değerlendirme puanından memnun olmayan arkadaşlarımız dava açacak. Çünkü subjektif değerlendirmeler sonucunda, bilgi birikimi, donanımı olmayan insanlar tarafından verilecek puanlar olduğu için yargıdan döner. Biz MEB'i şimdiden uyarıyoruz."

Performans değerlendirme sisteminin öğretmenlere uygulandığını ancak yakın gelecekte kamu yönetimi için de değerlendiren bir husus olduğunu ifade eden İsmail Koncuk, bu kapsamda 2 milyon 600 bin memurun performans değerlendirmesinin söz konusu olabileceğini kaydetti.
Sıradaki haber yükleniyor...