Oje sürmeyi bıraktığında tırnağına ne olur?

Annelerimiz hep kızar ya fazla oje sürmeye. Meğer bir bildikleri varmış. Oje sürmek en masum kozmetik uygulama gibi görünse de aslında sağlık açısından pek çok zararı var. Oje sürmeyi bıraktığın anda vücudunda pek çok şeyin yoluna girdiğini göreceksin. Oje sürmeyi bıraktığında nasıl bir sonuç alacağını anlattık.

25 Mart 2021, Perşembe 14:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tırnakların güçlenir

Tırnakların güçlenir

Zayıf ve kolaylıkla kırılan tırnaklardan dolayı ojeleri değil; fakat oje çıkarıcıları suçlayabilirsin. Tırnaklar, tıpkı saçların olduğu gibi keratin katmanlarından oluşur. Oje çıkarıcıların yoğun kullanımı ise tırnaklarının zayıflamasına neden olur.

Sarımtırak renk bozulmaları kaybolur

Sarımtırak renk bozulmaları kaybolur

Uzun süreli oje kullanımı, tırnaklarda sararmalara neden olabilir. Kullanımı bırakıldığında ise, tırnakların doğal renklerine kavuşmaları 1 hafta gibi kısa bir sürede bile gerçekleşebilir.

Bedenindeki kimyasal yük azalır

Bedenindeki kimyasal yük azalır

Annelerimizin maniküre çok da yanaşmamalarının bir sebebi var: Çünkü fazla oje demek, kanserden akciğer hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununu tetikleyen toksik kimyasal kokteyllerin seni etkilemesi demek. Dahası, oje içerisinde bulunan bazı kimyasallar vücut tarafından da emilebiliyor.

Sağlığına daha da dikkat etmeye başlarsın

Sağlığına daha da dikkat etmeye başlarsın

Aslında tırnakların sağlığın hakkında oldukça fazla şey söylüyor. Bir bakıma, tırnakların sağlığının aynası da denilebilir. Tırnaklarında gözlemlediğin incelme, şekil bozukluğu ya da renk kaybı, vitamin eksikiğinden kalp hastalıklarına, karaciğer sorunlarından sedef hastalığına kadar birçok rahatsızlığın yansıması olabilir. Oje kullanımını bıraktığında ise, bu problemler daha da belirgin hale gelir ve sana genel sağlığın açısından ipuçları sunmaya başlar.

Beyaz lekeler kaybolur

Beyaz lekeler kaybolur

Uzun süredir oje kullanıyorsan, keratin taneciklenmesi tırnaklarında beyaz yamalara ve yüzey bozukluklarına neden olabilir. Aşırı oje ve temizleyici kullanımı, tırnağın dış yüzeyinin soyulmasına neden olur. Tırnaklara oje sürmeyi bıraktığında ise bu beyaz lekeler ortadan kaybolmaya başlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir kıyafetten daha fazlası! Her gün sütyen takmanın 6 faydası