Okullar ne zaman açılacak? 15 tatil ne zaman bitiyor?

Okulların kapanmasının üzerinden bir hafta geçti. 2. dönem için hazırlıklar yavaş yavaş başlıyor. Hem veliler hem de öğrenciler okulların ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladılar. İşte 15 tatilin biteceği tarih...

25 Ocak 2019, Cuma 14:15
A A
Okullar ne zaman açılacak? 15 tatil ne zaman bitiyor?

15 tatil ne zaman bitiyor? Okulların kapanmasının üzerinden bir hafta geçerken öğrenciler ve veliler, bu soruya yanıt arıyor. Ocak ayını yavaş yavaş geride bırakırken okulların açılış tarihi araştırılıyor işte detaylar...

2. DÖNEM OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

Öğrenciler sömestir tatiline 18 Ocak 2019 tarihinde çıktılar. 15 günlük aranın ardından okullar 4 Şubat Pazartesi günü açılacak. Öğrenciler 3 aylık yaz tatiline ise 14 Haziran 2019 günü çıkacak.

DERS SAYILARI AZALACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Mart ayında okullardaki ders sayılarıyla ilgili program açıklanacak. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya geçecek. Yarı yarıya bir azalma olabilir” dedi

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimle ilgili her ay yeni bir projenin duyurulacağını söyledi.

“Mesleki ve teknik eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin yüzde 8’i kendi alanlarında çalışıyor. Artık mesleki ve teknik liselerde 9’uncu sınıftan itibaren öğrencileri sektörle bir araya getirecek. Eskiden ilk başta teorik dersler ardından sektörel dersler vardı. Bunu değiştiriyoruz. Dersler sektörlerin öğrencilerinden beklediği becerilere göre değişiyor.

İŞ GARANTİLİ LİSELER

ASELSAN, TAİ ve turizm sektöründeki gibi birçok kurumla yapılan işbirlikleri ile iş garantili yüzlerce lise açılacak. Bu liselerdeki çocuklarımız sektörün onlardan beklediği becerileri kazanacak. Türkiye ve dünyadaki iktisadi hayat dikkate alınacak. Bu liseler sabit bir müfredatta olmayacak. Örneğin bilişim sektöründe her yıl büyük değişimler oluyor. Buna göre müfredatlar da güncellenecek.

Birkaç aydır değişik taslaklar üzerinde çalışıyoruz. Mart ayında ders sayıları ile ilgili açıklamalar yapılacak. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya geçecek. Yaklaşık yarı yarıya bir azalma olabilir.

ÖNCE ÖĞRETMEN EĞİTİMİ

İyi bir eğitim bakanı sadece bugün için değil, gelecek için de çalışır. Her ay yeni, somut büyük bir projeyi açıklayacağız. Mart, nisan, mayıs... Öğrenci ve velilerimizi bir sürprizle karşı karşıya bırakmayacağız. Kazanılmış hakları koruyacağız. Müfredatın değişmesi kendi başına çok etkili değil. Örneğin elinizde çok iyi bir metin olan Hamlet olabilir. Peki, bunu oynayacak kişiler kimler? İşte müfredat da böyle bir şey. Türkiye’de ilk defa müfredat değişmeden önce öğretmen eğitimlerini tamamlayacağız. Ardından diğer altyapı hazırlıkları, ders kitapları gibi çalışmalar gelecek.

SINAVLI OKUL SAYISI

LGS ile ilgili aileler rahat olsun. Örnek soruları yayınlıyoruz. Öğrencilerimiz kendilerini rahat hissetsinler. İl milli eğitim müdürlükleriyle çalışıyoruz. Ve her il için ince ayar yapıyoruz. Mahalli yerleştirme konusunda daha akışkan bir modele geçiyoruz. Sınavla öğrenci alan okulların sayısı azalacak. İmkânı az olan okulların imkânları geliştirilecek. Bu konuda bir sürpriz yapmayacağız. Sistemle ilgili her şey açıklanacak.”

Sıradaki haber yükleniyor...