Okyanus koşusu hüsranla bitti!

Okyanus koşusu hüsranla bitti!

Dünya barışı için, Florida'dan Bermuda Adaları'na kendi tasarımı olan ve hamster tekerleğini andıran bir araçla 'koşmaya' çalışan Reza Baluchi'nin girişimi başarısızlığa uğradı

06 Ekim 2014, Pazartesi 16:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İran doğumlu Reza Baluchi, yaklaşık bin 660 kilometre uzunluğundaki mesafeyi "Hydro Pod" adını verdiği bir araçla kat etmek istiyordu. Baluchi, web sitesinde, "yardıma muhtaç çocuklara para toplamak ve daha iyi bir gelecek umudu taşıyan herkese esin kaynağı olmak amacıyla girişimi düzenlediğini" yazdı.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer21904","21904","201410","21904-193261.jpg","1", "0","HaBir hamster tekerleğini andıran araç, güçlü akıntılar nedeniyle rotasından çıkınca Baluchi yardım çağrısında bulundu. Baluchi, Florida eyaletindeki St. Augustine şehrinin yaklaşık 130 kilometre doğusunda, sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

 

'DÜNYA BARIŞI' İÇİN KOŞUYORSahil Güvenlik yetkilileri, daha önce bu seyahata çıkmaması için uyarılan Baluchi'nin uyarılara aldırış etmediğini açıkladı. Baluchi'nin kurtarıldığı anda bitkin durumda olduğu kaydedildi.

Haber ajansları Baluchi'nin daha önce koşarak ABD'yi turladığını, bisikletiyle 7 yıl boyunca 55 ülkeyi gezdiğini bildirdi. Baluchi, etkinliklerini "dünya barışı ve birlik" için yaptığını belirtiyor.

Baluchi, ülkesi İran'da "Batı yanlısı ve İslam karşıtı etkinlikler"den ötürü tutuklanmıştı. Avukatının ifadesine göre, rejim muhalifleriyle toplantılara katıldığı için 1,5 yıl hapis yattı. 2003 yılında ABD'ye yaptığı sığınma başvurusu kabul edilen Baluchi'ye vatandaşlık verildiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Osmanlı'nın Balkanlar'daki mirası: Saraybosna