'Öldürmek için siyahi bir p** aradım'

Dünyaca ünlü İrlandalı aktör Liam Neeson'ın ırkçı sözleri tartışma yarattı

06 Şubat 2019, Çarşamba 12:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

Cold Pursuit filminde Nels Coxman karakterine hayat veren ve filmde oğlu uyuşturucu mafyası tarafından öldürüldüğü için intikam arayan bir babayı canlandıran Liam Neeson'a intikamla ilgili bir soru soruldu.

İrlandalı aktörün cevabı ise dünyayı şoke etti.


Bundan 40 yıl kadar önce sevdiği kadına Afro Amerikalı bir kişi tarafından tecavüz edildiğini öğrenen Liam Neeson 'Öldürmek için siyahi bir *** aradım' sözleri büyük tepki topladı.


The Independent'a verdiği röportaj sebebiyle rol aldığı Cold Pursuit filminin ABD'nin New York kentinde salı günü düzenlenmesi planlanan kırmızı halı töreni de iptal edildi.

Liam Neeson, geçmişte çok sevdiği bir kadına siyahi biri tarafından tecavüz edildiğini öğrendiğini ve bu olayın ardından ırkçılık temelli intikam duygusuna kapıldığını söyledi.

Liam Neeson sözlerine şöyle devam etti:

"Sopayla oradan oraya yürüyüp birinin bana yaklaşmasını umuyordum. Bunu söylediğim için utanıyorum. Siyahi bir p**in herhangi bir sebepten benimle kavga edeceğini düşünerek bir hafta boyunca böyle davrandım. Bu sayede onu öldürebilecektim."


Tecavüz vakasını öğrenen Liam Neeson, sevdiği kadına ilk olarak şunları sorduğunu söyledi:

"Kimin yaptığını biliyor musun?", "Irkı neydi?"

Anılarını anlatan Liam Neeson, bu şekilde davranmasının korkunç olduğunu kabul etti. Röportajın yayınlanmasının ardından ünlü aktöre sosyal medyada ırkçılık suçlamaları yöneltildi.

Tartışmaların büyümesi sebebiyle ABD merkezli yayın kuruluşu ABC kanalının 'Good Morning America' programına katılan 66 yaşındaki Liam Neeson, ırkçılık suçlamalarını reddetti.

Liam Neeson, "Irkçı değilim, bahsettiğim şeyler 40 yıl önce yaşandı, daha sonra günah çıkararak bir rahibeden yardım istedim. Bu hislerden kurtulmak için her gün 2 saat enerjimi atacak şekilde yürüyüş yaptım" diye konuştu.

"Kuzey İrlanda'da 60, 70, 80'lerin kanlı dönemlerinde doğup büyüdüm. O dönem bir gün bir Katolik ertesi gün bir Protestan öldürülüyordu."

"Bu şekilde büyüdüm ama bu olayların bir parçası olmadım. Herkes politik olarak doğruculuk yapıyor fakat daha derine inince ırkçılık ve bağnazlık ortaya çıkıyor. Yaşadığım olay benim için bir öğrenme süreci oldu."

Açıklamaların ardından sosyal medyada yine büyük bir tartışma başladı ve bazı kullanıcılar tecavüz eden kişinin bir beyaz olması durumunda Liam Neeson'ın tepkisinin ne olacağını sordu.

Açıklamalara ünlü isimlerden de tepki geldi.

ABD'li film yapımcısı Tariq Nasheed "Dikkatli olun. Neeson intikam fantezisi almak istediğinden bahsetmiyor. Gerçekten bir hafta boyunca öldürecek bir siyahi aramış fakat bulamamış" yorumunda bulundu.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kafaları karıştıran açıklama! Doktor Li öldü mü?