Olimpiyata dev adım

İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'na (HDK) Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer'in atanmasıyla Türkiye'nin olimpiyatlara ev sahipliği için önemli bir şart daha yerine getirilmiş oldu

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

Yaklaşık 10 gün önce yapılan bu atamayla Türkiye’nin olimpiyat yolundaki çok önemli engellerinden biri kalktı. Olimpiyat düzenleyen ülkelerin oyunların bitiminden üç hafta sonra Paralimpik Oyunları düzenleme zorunluluğu bulunuyor. Türkiye yıllardır oyunları düzenlemeye talip oluyor. Ancak 1992 yılında çıkan bir yasada Paralimpik Komitesi’nden HDK’ya üye alınması zorunlu kılınmamıştı.

PARALİMPİK ŞART

Bu durum Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği hedefini havada bırakıyordu. Öyle ki Türkiye, olimpiyat için bütün şartları yerine getirse bile Paralimpik Oyunları düzenleme eksikliğinden dolayı çok istediği Olimpiyat Oyunları’nı yapamayacaktı. Yetkililer dünya ölçeğinde olimpiyatlara ev sahipliği yapmak şartları arasına Paralimpik Oyunları’nı düzenleme koşulunun 2001 yılında getirildiğini, 1992 tarihli olan HDK yasasının günün ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğini ve yeni bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Paralimpik Komitesi Başkanı ve yeni HDK üyesi Yavuz Kocaömer, gelişmenin olimpiyatlara ev sahipliği için tarihi bir adım olduğunu ifade etti. Kocaömer şunları söyledi: “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden gelecek ‘Olimpiyatlardan sonra Paralimpik Oyunlarını düzenleyecek misiniz?’ sorusunun cevabını bu gelişmeyle şimdiden vermiş oldu. Engelliler camiası adına kendilerine teşekkür ederim. Bu gelişme olimpiyatlarla ilgili dünyadaki bütün kurum ve kuruluşlarda olumlu yankı bulacak.”

ÇOK İYİ REFERANS

Kocaömer, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak durumu özetleyen bir İngilizce metni Dünya Paralimpik Komitesi’ne üye 161 ülkeye göndereceklerini vurgulayıp, “Bu da İstanbul’un ev sahipliği için çok iyi bir referans olacak. Bu arada olimpiyatlara ev sahibi olmamız için İstanbul Büyükşehir Belediyesi mutlaka koordinatörlük görevini üstlenmeli. Çünkü olimpiyatlara ev sahipliği yapan ve yapmak için çaba harcayan bütün kentlerde durum böyle” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.