Önce saygı duruşu, sonra kovalamaca

Gençtürk adlı grup Beyoğlu'nda Tünel'den, Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Ancak çevik kuvvet ekipleri yolları kapatarak izin vermedi. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı polis ile grup arasındaki ortak nokta ise İstiklal Marşı ve saygı duruşu oldu

19 Mayıs 2013, Pazar 16:37
A A
Önce saygı duruşu, sonra kovalamaca

Gençtürk adlı grup "Atatürk sizi çağırıyor 19 Mayıs’ta çılgın Türkler Taksim’e" çağrısıyla  Tünel Meydanı’nda toplandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle toplanan grup yaklaşık 300 kişiydi. Tünel Meydanı’nda toplanan grup ellerinde "T.C ilelebet" yazılı dövizler ve balonlar taşıdı. "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" yazılı pankartların taşındığı eylemde, gruptakiler 'T.C ilelebet’ yazılı beyaz tişörtler giydi.

"Gençlerin polisle karşı karşıya gelmesini istemiyoruz, taşkınlık yapmayın şeklinde uyarılar yapıldı. Polis Tünel Meydanı’nda toplanan grubun Taksim İstiklal Caddesi’ne çıkmasına izin vermedi. TOMA ile çevik kuvvet ekipleri ile İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar kapatıldı. Bir süre sloganlar atan grup 19 Mayıs Gençlik Marşı okudu. Polis grubun yürümek istemesi halinde müdahale edeceğini belirtti. Bunun üzerine grup yürümekten vazgeçti.

POLİSLERDEN SELAM

Grup önce saygı duruşunda bulundu ardından İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sırasında polislerin selam durduğu görüldü. Grup adına basın açıklamasını Gençtürk Başkanı Mehmet Esen okudu. Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan grup, ellerindeki balonları uçurdu. Bazı turistler de kendilerine verilen balonları sallayarak yürüyüşe ilgi gösterdi. Yürüyüşe çok sayıda kadın ve çocuk katıldı.

TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYEN GRUP İLE GERGİNLİK

Eylemin bitiminin ardından dağılma sırasında ise polis ile grup arasında köşe kapmaca oynandı. Gruptan bazıları ara sokaklara girerek İstiklal Caddesi’ne çıkmaya çalıştı. Polis caddeye çıkan yolları kapattı, grubun geçişini kalkan ile kapattı. Grup ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Atatürk'ün arşivlerden çıkan son fotoğrafları