Önce Yalova ardından Balıkesir! Deniz çekilmeleri deprem habercisi mi?

Önce Yalova ardından Balıkesir! Deniz çekilmeleri deprem habercisi mi?

Önceki gün Yalova'da deniz kıyıdan onlarca metre çekilmişti. Dün de Balıkesir'in Erdek ilçesinde deniz sahilden yaklaşık 50 metre çekildi. Halk tedirgin ve herkesin kafasında aynı soru var: Bu çekilmeler deprem habercisi mi?

09 Aralık 2016, Cuma 19:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Balıkesir Erdek’te deniz, sahilden 40-50 metre çekildi ve yaklaşık 1 metre alçaldı. Denizin çekilmesiyle çok sayıda adacık ortaya çıkarken 5 kilometrelik sahil şeridinde midyeler, deniz yıldızı ve dip yosunları açığa çıktı. Bir balıkçının balık avı için denize bıraktığı ağlar ise karada kaldı. Kıyıya yakın bir yerde bulunan ve tamamen danizin altında kalan Kyzikos Antik Kenti'nin iskelesinin tamamı da ortaya çıktı.

Sahilde yazlık tatil kamp tesisleri bulunan Günay Aldırmaz, çekilmenin bu kez önceki çekilmelere göre çok fazla olduğunu belirtti ve karada kalan şamandırayı göstererek denizin sahilden çekilmesinin en az 40-50 metre ve alçalmanın da en az 1 metre olduğunu söyledi.
 

ERDEK HALKININ DEPREM ENDİŞESİ 


Aldırmaz, "Evet kayıkları yüzdüremeyecektik. Çekilme halen sürdüğü görülüyor. Daha önce ayni yerlerde yüzülüyordu. Kayıkları bağladığımız şamandıraya bakacak olursak 1 metre alçalma var, çok şaşırtıcı bir durum. 48 yaşındayım böylesini ilk kez görüyorum. Daha önce bukadar olmuyordu" diye konuştu.

Çevredekiler denizin çekilmesiyle birlikte "Acaba deprem habercisi olabilir mi?" yorumlarını yaptı.
 

YALOVA'DA DA DENİZ ÇEKİLMİŞTİ


Yalova sahilinde dün deniz yaklaşık 10 metre çekilmesi ile kayalıklardaki yosunlar ortaya çıkmıştı. Safran Deresi'nin denize dökültüğü yerde bazı kayıkların karaya oturduğu görülürken, DHA muhabirin sorularını telefon ile yanıtlayan Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Denizin çekilmesi rüzgarın değişiminde ve atmosferik koşullarda da olabilir. Bu çekilmenin sadece Yalova'da değil, Marmara kıyı boyunda var olup olmadığı araştırılmalı. Yaşanan bu gelişme, 'depremin habercisi' demek için yeterli değil" demişti.


Yalova'da korkutan görüntü! Deniz kıyıdan 10 metre çekildi 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük