Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş kimdir?

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş kimdir?

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş oldu. Enver Yılmaz’ın görevinden istifa etmesinin ardından yapılan oylamada Engin Tekintaş, göreve geldi. Peki, Engin Tekintaş kimdir?

24 Eylül 2018, Pazartesi 15:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz geçen hafta Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile görevinden istifa etmişti. Yılmaz'dan kalan koltuğa AK Parti'nin adayı Engin Tekintaş seçildi. Peki, Engin Tekintaş kimdir?

ENGİN TEKİNTAŞ KİMDİR?

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş 12 Ocak 1960 yılında Ordu merkeze bağlı Akkese köyünde doğdu. 2016 yılı itibarıyla Engin Tekintaş 56 yaşındadır. Evli ve üç çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, Arapça ve Farsça bilgisi vardır. İlkokul ve ortaokul hayatını köy okulunda tamamladıktan sonra lise eğitimini Ordu İmam Hatip Lisesinde bitirdi.1979 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesini kazandı ve lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

Vatan borcu olan askerlik görevini Erzurum’a bağlı Oltu ilçesinde yedek subay olarak yaptı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 4 yıl özel sektörde 2 yılı yönetici olacak şekilde çalıştı. Ardından kendi ticari işletmesini kurdu. 26 yılı aşkın süredir Ordu Merkezde kendi işletmesini yürütmektedir.

Siyasi hayatı 1991 yılında Refah Partisi ile başladı. Refah partisinde il başkan yardımcısı olarak yer alan Engin Tekintaş 1994 yılında merkez ilçe başkanı oldu ve 1995 yılına kadar görevini sürdürdü. 1995 – 1997 yılları arasında Refah Partisi il başkanlığı görevini üstlendi.

1999 yılında Fazilet Partisine geçiş yaptı ve Belediye başkan adayı oldu. 2001 yılında AK Parti Ordu İl Teşkilatının kurucuları arasında yer aldı. 2003 yılında Ak Parti il başkanlığı görevine geldi. 2009 yılında mahalli idareler seçiminde il genel meclis başkanı oldu.

2011 yılında yenilenen meclis seçimi ile tekrar başkan seçildi. Ordu Altınordu ilçesinde Ak parti kadrosunda belediye başkan adayı olarak yer aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Altınordu Belediye başkanı seçilerek görevine başladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Marmaris'ten net mesaj: 1 ay içerisinde başlanacak