"Orhan Gazi-1" Marmaris'te

'Orhan Gazi-1' Marmaris'te

Libya'nın Bingazi Limanı'ndan aldığı yolcularla yola çıkan “Orhan Gazi-1” feribotu Marmaris'e geldi

23 Şubat 2011, Çarşamba 23:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte limanda feribot yolcularanı karşılayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gemideki 6 kişinin sağlık durumunu iyi olmadığını  ve bu kişilerin hastaneye kaldırılacağını söyledi.

Yolculuk sırasında deniz şartları nedeniyle rahatsızlananların da olduğu feribottaki bin 525 kişi pasaport işlemleri için kurulan çadırlara gruplar halinde alınacak. Pasaport işlemleri sona eren yolcular otobüslerle bölgedeki otellere nakledilecek.

Deniz tutması nedeniyle fenalaşan yolculara, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi müdahale etti. Yolcular arasında ağır yaralı olan bir kişi de yine sağlık ekibinin kontrolü altında tutuldu. Bir taraftan da isimleri okunan vatandaşlara tek tek pasaportları ve seyahat belgeleri verildi.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'ye ait feribotlarla tahliye edilen 3 bin yolcudan bazıları geceyi koltuklarda, bazıları da koltuklar arasında yerde geçirdi. Vatandaşlara sabah kahvaltısında, Türk Kızılayı'nın feribotlara gıda desteği sağlamak amacıyla yüklediği kumanyalar dağıtıldı. Bazı yolcular kağıt oynayarak, bazıları uyuyarak, bazıları da sohbet ederek vakit geçirmeye çalıştı.

>> LİBYA KABUSUNDAN KAÇIŞ

>> İŞTE "ORHAN GAZİ -1" FERİBOTUNUN YOLCU LİSTESİ

>> LİBYA'DA BİR TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ

Marmaris'e ulaşan “Orhan Gazi-1” feribotundaki 1500 yolcu arasında yabancı uyruklu 30 kişi ile 10 gün önce dünyaya gelen Onur Eren Çalışkan adlı bir bebek de yer alıyor.

FERİBOTTAKİ TÜRK VATANDAŞLARIN LİSTESİ AÇIKLANDI

Feribotların Marmaris'e varmasının ardından yolcular, gitmek istedikleri şehirlere ücretsiz olarak otobüs veya uçakla gönderilecek. Dışişleri Bakanlığı, "Orhan Gazi-1" feribotuyla Libya'nın Bingazi kentinden Türkiye'ye getirilmekte olan yolcuların listesini yayımladı.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan listede, 1486 Türk yolcu ile 30 yabancı yolcunun isimleri yer alıyor. Yabancılar arasında, 13 Suriye, 5 Almanya, 3 Fas, 2 Kanada, 2 İngiltere, 1 Ürdün, 1 Libya, 1 Yunanistan, 1 Çek Cumhuriyeti ve 1 Rusya vatandaşı bulunuyor.

LİMANA RAMPA YAPILDI

Marmaris Limanı’nda Libya’dan beklenen iki feribot için feribotların yolcu indirmesine uygun olarak bir rampa yapıldı.

Marmaris’deki sağanak yağmur ve lodos limandaki çalışmaları güçleştirirken Kızılay’ın burada 1.5 ton gıda, 8 bin kumanya ve battaniye dağıtacağı açıklandı.

Limana barınma, sağlık başta olmak üzere değişik ihtiyaçlar için 14 çadır kurulurken pasaport gişesi de üçten 18’e çıkarıldı. İki feribotun karşılanması için Marmaris Limanı’nda 500 görevli hazır bekledi.

Bu arada feribotlardan inenlerin Türkiye’nin dört bir yanına istedikleri yere kadar götürmek üzere şehirlerarası turizm şirketlerinden 100’e yakın otobüs temin edildi.

İsteyenler bu otobüslerle, isteyenler de uçaklarla memleketlerine gönderilecek. Konaklamak isteyenler için de turistik tesislerde önlem alındı.

(A.A.)

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de aylar sonra bir ilk yaşandı!