Oruç ne zaman açılacak? İftar saati ne zaman? Akşam ezanı saat kaçta?

Ramazan ayının 3'te 1'ini geride bıraktık diyebiliriz. Her gün değişen iftar vakti nedeniyle niyetli olan vatandaşlar "Oruç ne zaman açılacak? İftar saati ne zaman? Akşam ezanı saat kaçta?" sorularını yöneltiyor.

14 Mayıs 2019, Salı 15:29
A A
Oruç ne zaman açılacak? İftar saati ne zaman? Akşam ezanı saat kaçta?

Ramazan ayının maneviyatı İslam dünyasını sararken günler de yavaş yavaş geçiyor. Bugün ramazanın 9. günü... İftar saati sabırla bekleniyor vatandaşlar ise "Oruç ne zaman açılacak?" sorusunu yöneltiyor. İşte ayrıntılar...

İFTAR SAAT KAÇTA?

Bugün akşam ezanı sonrası oruç tutan müminler iftar yapacaklar. İstanbul'da iftar 20.20'de, Ankara'da 20,02'de, İzmir'de 20.21'da yapılacak. Diğer illerdeki iftar saatini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

İL İL İFTAR SAATİ

İFTAR DUASI

“Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.””Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!””Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!””Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim.”

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah'ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur'an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

Sıradaki haber yükleniyor...