Oruç tutayım derken sağlığınızdan olmayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, ramazanda alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

26 Nisan 2020, Pazar 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
'İftardan sonra en az 10 bardak su için'

'İftardan sonra en az 10 bardak su için'

Uzun süreli susuzluk, vücudunuzun su kaybı yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle iftar ve sonrasında asitli içecekler tercih etmek yerine 10-12 bardak su içmeye özen gösterin.

'İftarda yemeğe birden yüklenmeyin'

'İftarda yemeğe birden yüklenmeyin'

Ramazanda tüm gün ve uzun süren aç kalma halinin iftarda son bulmasıyla birlikte birçok kişi birden yemeye yüklenebiliyor. Bu durumun özellikle mideye verebileceği zararı engelleyebilmek için, iftar zamanı öncelikle çorba içilmeli ve ana yemek için en az 15-20 dakika beklenilmeli. İftardan en az 2 saat sonra tatlı tercih edilmeli. Tatlı olarak şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütlü hafif tatlılar tüketilmeli.

'İftardan sonra yürüyüş yapın'

'İftardan sonra yürüyüş yapın'

Oruç açıldıktan sonra tüm gün aç kalan karnın doymasıyla birlikte midede şişkinlik oluşabilir. Bu şişkinliğin ve yenilen yemeğin hazmedilmesi için iftardan sonra en az yarım saat yürünmesi sağlık açısından faydalı.

İnsülin direnci için...

İnsülin direnci için...

Kan şekerinizin gün içinde düşmemesi için özellikle tuzdan zengin ağır yağlı veya baharatlı yemekler yerine, sahurda lif ve protein ağırlıklı hafif yemekleri tercih edin.

'Reflüye karşı önlem alın'

'Reflüye karşı önlem alın'

Ramazanda tüm gün süren açlık hali özellikle iftarda yemeğe yüklenilmesine yol açabiliyor. Reflü rahatsızlığı olanlar bol sıvı alımına özen göstermeli ve sahur sonrası uykuya geçildiğinde baş bölgesi yüksekteyken yatılmasına dikkat edilmeli.

'Kronik rahatsızlığınız varsa doktora danışın'

'Kronik rahatsızlığınız varsa doktora danışın'

Migren, hipertansiyon, diyabet, kolestrol, kalp, kanser ve epilepsi gibi kronik rahatsızlığı olan veya sürekli ilaç kullanması gereken kişilerin ramazanda uzun süren bir açlıkla mücadele edebilmeleri ve herhangi bir sorun yaşamaması önemli. Bu rahatsızlıklarınız varsa doktora danışarak oruç tutulması, sağlık açısından alınabilecek önemlerin en başında geliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder