Örümcekler okulu istila etti

İngiltere'nin batısındaki Gloucestershire bölgesinde ülkenin en zehirli örümceklerinin akınına uğrayan bir okul, geçici olarak kapatıldı

23 Ekim 2013, Çarşamba 11:21
A A

BBC’nin haberine göre, Forest of Dean kentindeki Dean Akademisi’nde çok sayıda "Steatoda nobilis" cinsi örümcek bulundu.

Müdür Yardımcısı Craig Burns, okulun gelecek hafta salı gününe kadar tatil edildiğini, tatil boyunca tüm binaların dezenfekte edileceğini ve ilaçlanacağını açıkladı. Burns, öğrenciler ya da öğretmenler arasında herhangi bir örümcek ısırığı vakasına rastlanmadığını sözlerine ekledi.

Örümcek popülasyonundaki artışa iklim değişikliği ve artan hava sıcaklığının neden olduğu sanılıyor.

'YALANCI KARADUL'

Anavatanı Kanarya Adaları’ndan 1800’lü yıllarda muz ithalatıyla İrlanda, Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa ve Türkiye’ye yayılan Steatoda nobilis, halk arasında "yalancı karadul" olarak biliniyor.

Yaklaşık 15 milimetre büyüklüğündeki yalancı karadul, vücudunun üzerindeki krem rengi işaretlerle diğerlerinden ayrılıyor. Yalancı karadul, İngiltere’de görülen ve insan ısıran 12 örümcek türü arasında en zehirlisi olarak kabul ediliyor.

Yavaş hareket eden ve saldırgan olmayan yalancı karadullar, böceklerle besleniyor ve yaşamak için sıcak, karanlık yerleri tercih ediyor. İnsanlara nadiren saldıran yalancı karadulun ısırığı, aşırı derecede şişlik, göğüs ağrısı, parmaklarda uyuşma gibi belirtilere yol açıyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.