Ottawa seyahat rehberi

Ottawa, yıl boyunca partilere, festivallere ve özel etkinliklere ev sahipliği yapan bir başkentten beklenmeyecek kadar eğlenceli ve hareketli bir kent. 1 Temmuz'da şehir, ülkenin büyük kutlamasına yani Kanada Günü’ne ev sahipliği yapar. Ottawa’ya gitmeyi planlayanlar için harika bir rehber oluşturduk.

12 Ağustos 2020, Çarşamba 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ottawa’da ne yenir?

Ottawa’da ne yenir?

Kanada'nın büyüklüğündeki bir ülkeden beklediğiniz gibi, deniz kıyısından iç kesimlere doğru seyahat ettiğinizde yemekler değişebilir. Kanada yemekleri çoğunlukla sokak gıdaları ve tatlılardan oluşuyor. Doğu Kıyısı mutfağında, deniz mahsulleri midye, deniz tarağı, kızarmış balık ön plana çıkarken iç kesimlerde sosis, pizza ve et yemekleri daha ön planda.

Güzel yemeklerden rahat pub’lara ve çeşitli mutfak seçeneklerine kadar, Ottawa'nın restoranlarında pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz. Koşer yemeklerden, Çin mutfağına, Hint mutfağından İtalyan mutfağına pek çok farklı restoran bulunuyor. Bazı yerel yemekler ise şöyle: 

Donake

Klasik bir Halifax sokak yemeği. Sığır eti ve yoğunlaştırılmış sütlerden yapılmış tatlı bir sos olan 'donair sosu' ile servis edilir.


BeaverTail

Kızarmış hamurdan yapılan şeker ve tarçınla süslenmiş bir çeşit hamur işi.  

Akçaağaç Şurubu

Kanadalı akçaağaç şurubu, tatlılar ve pişmiş ürünlerde sıkça kullanılan tatlı bala benzeyen bir şurup.  


Ottawa’da gezilecek yerler

Ottawa’da gezilecek yerler

Ottawa, Rideau Kanalı'nın Ottawa Nehri'nden ayrıldığı bir yerde 1820 ve 1840 yılları arasında kuruldu. Şehir 1854 yılında ismi Ottawa olarak değiştirilene kadar "Bytown" olarak biliniyordu. Rideau Kanalı, Ottawa'yı Aşağı Şehir, güneyde Yukarı Şehir olarak ikiye ayırır. Aşağı Şehir’de, Kanada Ulusal Galerisi, Notre Dame Bazilikası ve canlı Byward Pazarı'nı bulabilirsiniz. 

Popüler Yukarı Şehir, Parlamento Tepesi'nin aşağısına uzanır ve doğası, parkları, Kanada Bankası binasını içerir. Popüler caddeler Wellington, Kent, O'Connor, Metcalfe ve Sparks Caddesi kafeleri, alışveriş mağazaları ile ünlü. Hareketliliğin yanı sıra doğa harikası parklarında ve göllerinde huzur bulacağınız bu şehirde her zaman yapılacak birşeyler gezilecek yerler bulabilirsiniz. 

Parlamento Tepesi

Parlamento Binaları, Victoria Gotik mimarisi ile, Ottawa Nehri bakan 50 metre yüksekliğindeki tepe üzerinde oldukça gösterişli bir görünüme sahip. Yaz sabahları, Muhafızların Değişmesi, her zaman ilgi çekiyor. Tören 9: 50'de başlıyor, ama önlerde yer tutabilmek için en az 15 dakika önce orada olmalısınız. Muhafızların Değişimi ve Parlamento turları, Ottawa'da yapılacak en popüler ücretsiz etkinliklerdir.


Kanada Savaş Müzesi

Ottawa Nehri'nin yanında yer alan bu modern müze, 16. yüzyılda Fransız ve Iroquois halkı arasındaki mücadeleden, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına kadar Kanada'nın askeri geçmişini anlatan bir müze. 

Kanada 4 Ulusal Galerisi

Moshe Safdie tarafından tasarlanan Kanada Ulusal Galerisi, yakınlardaki Parlamento Binaları'nın hatlarını yansıtan prizma benzeri cam kulelerle mimari bir başyapıttır. National Gallery, Notre-Dame , Kanada Savaş Müzesi ve Major's Hill Park gibi birçok Aşağı Şehir turistik mekânının yakınında iyi bir konumda yer alır. 


Barış Kulesi

Ottawa'daki en yüksek noktası olan Barış Kulesi'ndeki gözlem platformundan Parlamento Tepesi'ni, tüm şehri, nehri, Gatineau ve kuzeydeki tepeleri seyredebilirsiniz. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

Kanada Doğa Müzesi

Kanada Doğa Müzesi, dinozorlardan günümüz hayvanlarına kadar pek çok canlı çeşidinin sergilendiği bir müze. 


Diefenbunker, Kanada Soğuk Savaş Müzesi

Kanada Soğuk Savaş Müzesi, bir nükleer savaş durumunda Kanada hükümetinin önemli işlevlerini korumak için 1960'ların başlarında inşa edilen büyük bir yeraltı tesisidir ve Ottawa'nın dışında yer alıyor.

Notre Dame Bazilikası

Notre Dame 1846 yılında kutsanan güzel bir Katolik Bazilikası'dır. Özellikle iç mekân oymaları ve dört evanjelik, peygamber ve havarinin figürleri özellikle dikkat çekici. 


Kanada Lale Festivali

Ottawa'nın ilkbahar festivali kışın sonunun işareti. Hollanda Kraliçesi Juliana tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında kentin misafirperverliği için hediye edilen laleler, şehrin her yerini süslemekte. 

Dows Göl Köşkü

Dows Lake Pavilion, göle bakan bir konuma sahiptir. Köşkün, paddleboats, kano veya bisiklet kiralanabilir. Kışın ise paten ve kızak kiralayabilirsiniz.


Rideau Kanalı

200 kilometre uzunluğundaki (ancak 1,6 metre derinliğindeki) Rideau Kanalı, Ottawa'yı Ontario Gölü'ndeki Kingston'a bağlar. Başlangıçta Montréal ve Ontario Gölü arasında stratejik bir rota olarak tasarlansa da 1812'de ki savaş sırasında askeri olarak da kullanıldı. Yaz aylarında kanal aktif bir suyoluyken, dondurulduğu kış aylarında Ottawa'da yapılan festivaller ve paten için bir eğlence alanı haline geliyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Henüz tatile nereye gideceğine karar veremeyenler için il il rehber