Özel Harekatçının ölümünde 11 saniyelik sır

Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay'ın sır ölümünden 8 saat sonra ona ait cep telefonuyla 11 saniyelik bir görüşme yapıldığı ve mesaj atıldığı ortaya çıktı

16 Eylül 2011, Cuma 12:28
A A

Ankara Dikmen’de 2,5 yıl önce yaşamını intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ölümüyle ilgili soruşturmada, çarpıcı gelişmeler yaşandı.

Milliyet'in haberine göre, ailesine olaydan 10 gün sonra verilen Oktay’ın kullandığı iki cep telefonunun kayıtları ailenin avukatı Şenol Özel tarafından incelendi.

Özel, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Düzgün’e verdiği 20 sayfalık dilekçesinde maktule ait iki cep telefonunun kayıtlarının çıkartıldığını, Oktay’ın ölmeden önce son kez konuştuğu numara ile ölümünden 8 saat sonra 11 saniyelik bir konuşma yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.
Özel, 11 saniyelik bu görüşmenin sinyalinin Ankara Emniyeti dışından geldiğini, görüşmenin yapıldığı numaranın kime ait olduğunun ise tespit edilemediğini ifade etti. Özel, bu telefonun, görüşmenin yapıldığı gün Ankara Emniyeti dışında yaklaşık 10 saat kaldığını belirtti.

Mesaja yanıt yazan kim?

Oktay’a ait diğer telefonunun sinyalinin ise emniyetten geldiğini tespit ettiklerini ifade eden Özel, bu telefona da Oktay’ın ölümünden sonra bir mesaj geldiğini ve bu mesaja yanıt verildiğini saptadıklarını kaydetti.

Dilekçede, “Tarih ve saat Behçet Oktay’ın hayatta olmadığı bir zaman dilimidir. Oktay’ın telefon sinyali Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden gelmektedir. Yine kanunsuz bir şekilde gelen mesaja mesaj ile cevap verilmektedir. Emniyet binası içinde bu mesajı atan kimdir? Bu mesajda ne yazılmıştır? Neden böyle bir kanunsuzluk yapılmıştır?” denildi. Özel, “Savcılık makamının soruşturma başlattığı bir ölüm olayında cep telefonlarını hiçbir bilgi ve belgeye dayandırmadan kanunsuz görüşme yapma cesareti nasıl ve neden gösterilmektedir?” diye sordu.

O numarayı kim aradı?

Özel, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Düzgün’e verdiği 20 sayfalık dilekçesinde, şu tespitlerde bulundu:

“Oktay, 0505... ve 0532.. numaralı iki telefon kullanıyordu. 25 Şubat 2009 saat 01.30 sıralarında ölen Oktay, 0505... numaralı cep telefonu ile ölmeden önce son konuşmasını 24 Şubat 2009’da saat 23:59:12’de 0532... numaralı telefon ile yaptı. Oktay’ın konuştuğu bu numara faturalı hat olmasına rağmen kime ait olduğuna kayıtlarda yer verilmedi.

Oktay’ın hayatta olmadığı 25 Şubat 2009 günü sabah saat 10:37:30’da, ölümünün üzerinden geçen 8 saat sonra en son konuştuğu 0532... numara, 0532... numaralı telefondan aranarak, 11 saniyelik bir görüşme yapıldı.

Bu görüşmenin sinyali Turgut Özal Bulvarı Altındağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Zübeyde Hanım Mahallesi Altındağ adresinden geldi. Oktay’ın 0505... numaralı telefonun sinyali ise bu saatlerde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden sinyal verdi.

Dosya yeniden açılmıştı

Oktay, 25 Şubat 2009 günü saat 01.30 sıralarında Dikmen Keklikpınarı Mahallesi 50. cadde 29 numaralı apartmanın önünde yaralı bulunup hastaneye kaldırılmış ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. İntihar denilerek, takipsizlik kararıyla kapatılan dosya, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 26 Ocak 2011’de yeniden açılmıştı

‘Bu cesareti gösteren kimlerdir’

Özel, dilekçesinde savcı Düzgün’den de şu sorularına yanıt istedi:
-  Bu telefon görüşmesini kim yapmıştır?
-  Bu telefon görüşmesi neden yapılmıştır?
-  Bu telefon görüşmesinde ne konuşulmuştur?
-  Görevi kanunları uygulamak olan polis nasıl ve neden böyle bir kanunsuz görüşme yapmaya gerek duymuştur?
-  Behçet Oktay’ın en son görüşme yaptığı gizemli numara bilerek aranmış olup, görüşülen kişi ile arayan kişiler arasında bir ilişki var mıdır?
-  Savcılık makamının soruşturma başlattığı bir ölüm olayında cep telefonlarını hiçbir bilgi ve belgeye dayandırılmadan gasp ettikten sonra bir de üstüne kanunsuz olarak görüşme yapma cesaretini gösteren kişiler kimdir?

Telefonu 10 saat gezdirildi

0532... numaralı telefonun Oktay’ın ölümünden sonra 25 Şubat 2009’da yaklaşık 10 saat süre ile Ankara Emniyeti dışına çıkarıldığını belirten Özel, bu telefonun sinyal adreslerini şöyle sıraladı:
-  Saat 10:37:30: Turgut Özal Bulvarı Altındağ Belediyesi Fen İşleri Zübeyde Hanım Mahallesi Altındağ.
-  Saat 10:40:48: Hipodrum Caddesi Toptancılar Hali Yenimahalle.
-  Saat 10:45:44: Akşemsettin Caddesi Ankara Posta İşletmeleri Merkezi Yenimahalle.
-  Saat 11:53:14: Hipodrum Caddesi Toptancılar Hali Yenimahalle.
-  Saat 12:11:52: Turgut Özal Bulvarı Altındağ Belediyesi Fen İşleri Zübeyde Hanım Mahallesi Altındağ.
-  Saat 12:18:43: Hipodrum Caddesi Toptancılar Hali Yenimahalle.
-  Saat 20:18:31: İstanbul Caddesi Fiat Önü No: 86 Tedaş Direk Altındağ.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.