Özgecan eyleminde kadın-erkek tartışması

Özgecan eyleminde kadın-erkek tartışması

Çanakkale'de kadınlar, Mersin'de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ve kadın cinayetlerine tepki için bir araya geldi. Basın açıklamasında, kadınların ön plana geçmesi, destek için alana gelen erkeklerin ise arka planda kalmasının istenmesi tartışmaya neden oldu

15 Şubat 2015, Pazar 16:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çanakkale Kadın Platformu, Mersin’in Tarsus ilçesi’nde bıçaklarak öldürülüp, cesedi yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ve kadın cinayetlerine ’dur’ demek için İskele Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlara, CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere çok sayıda erkek de destek verdi. Ancak, Kadın Platformu Sözcüsü Yasemin Adsız’ın, basın açıklamasını okumaya başlamadan önce kadınların öne, erkeklerin ise arkaya geçmesini istemesini üzerine tartışma çıktı. Adsız, "Kapilatist bir düzenin sonucu olsa da sonuçta erkek eliyle yapılmış bir katliam. Bu yüzden erkek arkadaşlarımızın desteğini alsak dahi kadınların ön planda olmasını istiyoruz. Bu ricamızı kabul edin ve lütfen arka tarafa geçin arkadaşlar" diye çağrıda bulundu. Bu sözler alana kadınlara destek vermek için gelen erkeklerin tepkisine neden oldu. Bazı kadınlar da, bu sözlere tepki göstererek, bunun bir ayrımcılık olduğunu belirtti. Alandaki kadınlardan Sevim Kırıncı, "Bu tamamen bölücü, ayrımcı, cinsiyet ayrımcı yaklaşımdır. Bir kadın olarak onaylamıyorum" diyerek tepkisini gösterdi.

Bu tartışmanın ardından öldürülen kadınlar için alandakiler bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Çanakkale Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Yasemin Adsız, erkekler için "gitsinler" demediklerini ve kadınların ön planda olmaları için böyle bir öneri sunduklarını belirterek ortamı yumuşatmak istedi. Bu sözlerine de tepki gelince basın açıklamasını okumaya başladı. Adsız, şöyle dedi:

"Devletin hiçbir etkin önlem almadığı bu ülkede kadınlar her gün şiddet, taciz, tecavüz, cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Ne evlerde ne sokaklarda güvenliğimiz var. Biliyoruz ki hem iktidar hem de toplum tarafından kadınlara yönelik hız kesemeyen baskıcı ve cinsiyetçi saldırılar şiddetin daha fazla yayılmasına, sistematikleşmesine ve meşrulaştırılmasına neden oluyor. Meclisin olağanüstü toplanması için ses çıkarıyoruz. Siz, ’Aile, fıtrat’ dedikçe kadınlar öldürülüyor. Siz, ses çıkarmadıkça kadın cinayetleri meşrulaşıyor. Siz haksız tahrik dedikçe hayatımız tehlikeye giriyor. Meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartlar doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz. Biliyoruz ki biz kadınlar bir araya gelebilirsek cinayetleri önleyebiliriz. Biz kadınlar bir araya gelebilirsek Özgecan için erkeklerce öldürülen tüm kız kardeşlerimiz için kadın cinayetlerinin hesabını sorabiliriz."

"KADINLARLA ERKEKLERİ BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR"


Alandakiler, ’Kadınlar artık susmayacaklar’, ’Erkek adalet değil, gerçek adalet’, ’Yaşasın kadın dayanışması’, ’Susma haykır şiddete hayır’ sloganları atarak İskele Meydanı’ndan kordon boyunu takip ederek Golf Çay Bahçesi’ne kadar yürüdü. Kadın dayanışmasına eşi Hale Gökhan ile birlikte katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, "Bunları hep yaşıyoruz ve artık durması lazım. Ama bu iktidarın anlayışıyla, kadına bakış açısıyla, kadına dini gözlüklerle bakarak bir çözüm olacağını sanmıyorum. Bu katliamların durması için bu iktidardan kurtulmamız lazım. Toplumu ikiye böldüler. Şimdide kadınlarla erkekleri bölmeye çalışıyorlar. Çünkü kafaları, kadına bakış açıları son derece çarpık, çağdışı ve insanlık dışı. Bunun birçok örnekleri var. Bunların açık yüreklilikle konuşulup tartışılması ve susulmaması gerekir. Çanakkaleli kadınlar susmuyor, biz de susmuyoruz. Türkiye’deki kadınları da kendi özgürlüklerini savunmaya çağırıyorum" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyaca ünlü koyda ortalık fena karıştı! Akbük Koyu’nda yıkım gerginliği…