Öztürk Yılmaz Kimdir? Kaç yaşında ve nereli? 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz bugün flaş bir çıkış yaparak 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olduğunu açıkladı. Yılmaz'ın ardından CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin de aday olduğunu açıkladı. Seçimlere 65 gün kala CHP henüz ortak bir aday belirlememişken bu iki ismin aday olduğunu açıklaması şaşkınlık yaşattı.
 

20 Nisan 2018, Cuma 16:46
A A
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim ilan edip 24 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimin yapılacağını söylemesi dengeleri altüst etti. CHP ortak adayını henüz açıklamadan partiden iki isim Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylıklarını ilan etti. 

ÖZTÜRK YILMAZ VE DİDEM ENGİN CUMHURBAŞKANI ADAYI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ilk olarak adaylığını açıklayan isim oldu. Yılmaz'ın ardından ikinci isim ise CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin... CHP'den başka isimler de adaylıklarını açıklayacak mı bilinmez ama bu iki ismin adaylıklarını ilan etmesi şaşkınlığa neden oldu.

ÖZTÜRK YILMAZ KİMDİR?

Öztürk Yılmaz, 19 Eylül 1970’te Ardahan’da doğdu. Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı’nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkasya Daireleri’nde Daire Başkanı, daha sonra da Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yaptı.

IŞİD TARAFINDAN KAÇIRILMIŞTI

Avrupa Birliği’nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yaptı.

Yurtdışında ise sırasıyla Kırgızistan Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar olarak görev yaptı. 15 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye’nin Musul Başkonsolosu olarak atandı.

11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonuldu. 20 Eylül 2014 tarihinde 43 personeli ile birlikte serbest bırakıldı. 2 Temmuz 2015 tarihinde Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye’nin Tacikistan Büyükelçisi olarak atandı. 3 Eylül 2015 tarihinde bu görevinden istifa ederek 26. dönem TBMM seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan 1. sıra milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 26. Dönem Ardahan milletvekili seçildi. 24 Ocak 2016 tarihi itibarıyla CHP Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce ve Rusça bilmektedir.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.