Padişah torunu Suriyeliler için Avrupa'nın zirvesine tırmandı

33. ve 35. Osmanlı padişahları Sultan Beşinci Murad Han'ın 6., Sultan Reşad Han'ın da 5. kuşak torunu olan Sultanzade Ali Sutton, Beyrut'taki mülteci çocuklara bir okul yaptırmak amacıyla Avrupa kıtasının en yüksek noktası Mont Blanc'a tırmandı

03 Temmuz 2016, Pazar 14:09
A A
Padişah torunu Suriyeliler için Avrupa'nın zirvesine tırmandı

Osmanlı hanedan ailesi mensubu olan ve İngiltere’de yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi Ali Sutton, sadece televizyon karşısında oturup acıklı Suriye haberlerini izleyen veya akıllı telefonuna gelen haber uyarılarına bakan biri olmamaya ve bu mazlum insanlar için bir şeyler yapmaya karar verdiğini belirtti. Sutton,

“Yaşıtlarımın çoğu gibi ben de hayatı hafife alıyor ve bazen ne kadar şanslı olduğumu unutuyorum. Beni her konuda destekleyen ailemle sıcak bir yuvada yaşıyorum. Bugüne kadar gerçek bir korku hiç yaşamadım, aç kalmadım ve üşümedim. Çok güzel bir okula gidiyorum. Derslerime çalışıyorum, arkadaşlarımla eğlenceli zamanlar geçiriyorum ve spor yapıyorum. Yaşıtım olan Suriyeli çocuklar da aynı durumda olmalıydı. Ne yazık ki ülkelerindeki iç savaş sebebiyle hayatları alt üst oldu.

Evleri yıkıldı, anne baba ve akrabaları öldü. Korku, soğuk ve açlıkla baş etmek ve ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Şu anda benim hayat şartlarım onlar için bir hayal. Onlara bir şekilde benim de yardım etmem lazım diye düşündüm. ‘Children on the Edge: Tehlike Sınırındaki Çocuklar’ isimli küçük bir yardım kuruluşunun Beyrut’taki mülteci kamplarında çadır okullar yaptığını duydum. Öğretmen maaşı, su temini, ısıtma, öğrencilerin kitap ve kırtasiye ve giyecek masrafları ile birlikte 100 kişilik bir çadır okulun kurulması 6500 sterlin gibi bir para gerektiriyordu.

Ben de bütün arkadaşlarımdan ve akrabalarımdan, Mont Blanc’ın zirvesine çıkmayı başardığım taktirde bu mablağa ulaşmak için bağış yapmalarını talep ettim” dedi.

Genç sultanzade Ali Sutton, 4810 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın çatısı olan Mont Blanc’ın zirvesine tırmanış macerasını da şöyle özetledi:

“Öncelikle bu zorlu tırmanış için form tutmak amacıyla hafta sonları 06.30’da yataktan kalktım ve aylarca antrenman yaptım. 21 Haziran’da finaller biter bitmez Fransa’ya uçtum. Temmuz başında gerçekleşecek tırmanış için iklime ve yüksekliğe alışmak amacıyla daha alçak zirvelere tırmanışlar gerçekleştirdim. Nihayet zorlu bir tırmanışla 1 Temmuz 2016 günü zirveye ulaştım.

Şu anda bütün vücudum ağrıyor. Ellerim kabarmış durumda. Ama başarmanın ve Suriyeli çocuklara yardım etmenin mutluluğunu yaşıyorum.”

Arkadaşlarından ve akrabalarından gelen bağışlarla 4 bin 810 sterlin toplayan ve nerdeyse 100 kişilik çadır okulun masrafına ulaşan Sultanzade Ali Sutton, “Bu çabamın Suriyeli çocukların karanlık ve trajik hayatlarında küçücük bir umut ışığı olmasını diliyorum” diyerek bağışçılarına teşekkür etti.

Sultanzade Ali Sutton, hayattaki 25 Osmanlı şehzadesinden biri olan Osman Selaheddin Osmanoğlu’nun torunu. Osmanlı Hanedanı üye ve mensuplarından halen hayatta, 25 şehzade, 13 sultan ile sultan çocukları olan 21 sultanzade ve 14 hanımsultan bulunuyor. 6 şehzade, 2 sultan, 4 sultanzade ve 1 hanımsultan olmak üzere bu 73 kişiden 13’ünü Osman Selaheddin Osmanoğlu ailesi teşkil ediyor.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...