Pandemide iş sürekliliği veri merkezleriyle sağlandı

Pandemide iş sürekliliği veri merkezleriyle sağlandı

Pandemiyle birlikte daha fazla insanın uzaktan çalışması, öğrenmesi ve bağlantı kurmasıyla birlikte iş sürekliliği her zamankinden daha kritik bir konu haline geldi. Veri merkezi yatırımlarında 2020’nin ilk 6 ayında 2019’un tamamında gerçekleşen yatırım miktarının üzerine çıkıldı

28 Ekim 2020, Çarşamba 17:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kritik altyapıların sürekli çalışmasının önemi pandemiyle birlikte iyice ortaya çıktı. Uzaktan çalışma sistemini kullanan pek çok şirket olsa da pandemiyle birlikte bu geçişin aniden hızlanmasıyla veri merkezlerinin yükünün arttığını söyleyen Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler, “İnsanları birbirine bağlı tutmaya ve bilgi akışını sağlamaya kendini adamış bir şirket olarak bu dönemde iş sürekliliğini sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Pandemi, hemen hemen tüm sektörlerde dijital dönüşüm sürecini hızlandırdı. Normal şartlarda 18-24 ay sürecek dijitalleşme süreci alınan hızlı yatırım kararlarıyla iki ayda gerçekleşti. Bu hızda uzaktan çalışmaya geçiş, üretimde otomasyonun artması, artan e-ticaret talebi, kamunun kararlarını veriyi daha iyi yorumlayan sistemlerin sunduğu öngörülerle vermeye başlaması, bankaların dijital işlem seçeneklerini artırması gibi pek çok gelişme etkili oldu.

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler, pandemide çok büyük bir hızla uzaktan çalışmaya geçişi yönetmenin veri merkezlerinin önceliği haline geldiğini söylüyor. Güler, “Streaming servisleri, bulut tabanlı oyunlar, evden çalışma uygulamaları gibi araçların gittikçe artan oranda kullanılması bu servislerin kullanılmasını sağlayan veri merkezi ve sunucular üzerinde de artan baskı oluşturuyor. Bu büyüyen uzak iş gücünü çevrimiçi, bağlı ve işlerini yapabilecek düzeyde tutabilmek en önemli işlerimizden biri oldu.” diyor.

Tüm dünyada 2020 yılının ilk yarısında veri merkezlerine yapılan yatırımlar 2019’da yapılan yatırımı çoktan geçmiş durumda. Türkiye’de de veri merkezi sektörüne yatırımlar artıyor. Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler, Türkiye’de şu anda toplam veri merkezi kapasitesinin yaklaşık 100.000 metrekareye ulaştığını tahmin ediyor.

“Pandemi süreci, sektörden veya konumdan bağımsız olarak hepimiz için esnek ve yardım etmeye anında hazır olmamızı isteyen zorlu, yeni bir gerçeklik yarattı” diye konuşan Güler, insanları birbirine bağlı tutmaya ve bilgi akışını sağlamaya kendini adamış bir şirket olarak bu dönemde iş sürekliliğini sağlamak için çalıştıklarını ifade ediyor. Vertiv’in bu kapsamda en son güncellemeleri değerlendirmek ve çalışanlarını, müşterilerini en iyi şekilde korumak için kararlı adımlar atan bir ekip atamayı içeren küresel pandemi müdahale planını global olarak uygulamaya aldığını söyleyen Güler, veri merkezlerinin pandemide daha da hayati hale gelen rolünü ve yaşanan gelişmeleri şöyle anlatıyor: “BT ve telekomünikasyon ağlarının çalışmasını sağlayan kritik dijital altyapıyı sağlıyoruz, yani hastaneleri, hükümetleri ve diğer temel hizmetleri çalışır durumda ve bağlı tutmada önemli bir rol oynuyoruz. Ameliyathaneler gibi gücün hiçbir şekilde kesilmemesi gereken yerlerin sistemleri için çözüm üretiyoruz. Vergi daireleri gibi önemli kamu kurumlarında kesintisiz hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu süreçte tüm veri merkezlerinin üzerindeki yük oldukça arttı. Tüm sektör büyük bir özveriyle üretim tesislerimizi işletmeye ve müşterilerimize yardımcı olmaya devam ediyoruz.”

Türkiye, veri merkezleri alanında son yıllarda dünya çapında ciddi büyüme gösteren ülkelerin başında geliyor. Özellikle telekom ve finans şirketleri bu alana çok ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Güler, bu dönemde özellikle veri merkezi pazarına olmak üzere yatırımların artarak devam ettiğini söylüyor ve şöyle anlatıyor: “5G, Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerin bu büyümeyi artıracağını zaten bekliyorduk ama büyüme pandemiyle öne çekilecek gibi görünüyor. Türkiye, kesintisiz güç kaynağı alanında Avrupa’da ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Hem ciro hem pazar payı açısından çok iyi durumdayız.”

Güler, ister mega boyutlardaki veri merkezleri ister sınır bilişim (edge) uygulamaları olsun bilgi işlem sistemlerine olan ihtiyacın 2020 yılında olduğu gibi 2021 ve sonraki yıllarda da artarak devam edeceğini öngörüyor. Endüstri 4.0 devrimiyle birlikte fabrikaların otomasyona geçmeleriyle bu yapıların kesintisiz bir şekilde enerjiyle beslenmesi ihtiyacının doğduğuna da dikkat çeken Güler, “Yeni teknoloji üretim hatlarında enerjinin 1 saniye kesilmesi bile üretimin durması ve ciddi zarar anlamına geliyor. Artan dijitalleşmeye paralel olarak 2021 yılında önceliklerimizden biri de veri merkezi dışında kalan sanayi, kesintisiz üretim süreçleri, kritik tesisler, çok şubeli yapılar gibi alanlarda hem bilgi işlem altyapısının tamamlanması hem enerjinin kesintisizliğini sağlanması” diye konuşuyor.

Vertiv, prefabrik modüler veri merkezi çözümleriyle hızlı ve esnek kritik altyapı çözümleri de sağlayabiliyor. Güler, “Geleceğin veri merkezlerine yönelik yaptığımız araştırmalarla pazarı ‘edge/sınır bilişim’ odaklı dönüşümün beklediğini, sınır bilişimin yakın geleceğin ‘mega trendi’ haline geleceğini görüyoruz. 5G şebekelerinin hayata geçmesiyle elde edilecek veri akışı ve gecikme süreleri sayesinde hibrit bilişim, entegre sistemler ve sınır bilişim (edge computing) uygulamaları yeni bir dijital çağa kapı aralayacak. 5G’nin getireceği yüksek hız ve veri büyüklüğü, çok daha fazla cihaz bağlanabilirliği, mobilite ve güvenilirlik gibi önemli avantajlar var. 2025 yılında global veri trafiğinin günümüze göre 2,5 kat artması bekleniyor. Türkiye’de de aynı oranda bir artış bekleyebiliriz” diye anlatıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram, fotoğraf gönderilerine de müzik ekleme seçeneği getirdi