Papa mülteciler için Midilli'de

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco ile Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkelerindeki savaştan ve iç karışıklıklardan kaçan binlerce mültecinin kaldığı Midilli Adası'nda bir araya geldi

16 Nisan 2016, Cumartesi 12:30
A A
Papa mülteciler için Midilli'de

Savaşta ölümden kaçan binlerce kişinin, Avrupa ülkelerine gitmek için geçiş yolunun ilk durağı olan Midilli Adası dev bir mülteci kampına döndü. Sorunun çözümü için, Türkiye ile AB arasında da anlaşma sağlandı. Bu ortamda, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Midilli Adası’nı ziyaret etme kararı aldı.

Bugün gerçekleştirilen ziyaret için Papa, Air Italia Havayollarına ait uçakla saat 10.15’de Midilli Havalimanı’na iniş yaptı. Yunanistan Başbakanı Çipras, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa’yı uçağın merdivenlerinde karşıladı. Bu arada, Papa’nın ziyareti sırasında havalimanında güvenlik önlemler en üst seviyeye çıkartıldı. Akreditasyon kartları bulunmasına rağmen basın mensupları tek tek çantalarına kadar aranıp alana alındı.

ELBİSESİNİ DÜZELTTİ

Sıcak geçen gelişmede, kendisini karşılayan din adamları ve hükümet yetkilileriyle tek tek tokalaşan Papa, daha sonra kedisine eşlik eden Başbakan Çipras ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile birlikte basına el sallayıp poz verdi. Bu sırada Fener Rum Patriği Bartholomeos, rüzgardan dolayı Papa’nın bozulan kıyafetini düzeltti.

Üç lider daha sonra aprondan ayrılıp havalimanına girdi. Burada Papa ile Çipras kısa bir görüşme yaptı. Papa ve beraberindekiler daha sonra adanın en büyük mülteci kampı olan Moria’ya geçti. Burada mültecilerle bir araya gelecek olan Papa’nın onların isteklerini dinleyeceği öğrenildi.

DUA EDİP DENİZE ÇELENK BIRAKACAKLAR

Papa Francesco, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunanistan Başbakanı Çipras’ın son adresi Midilli Limanı olacak. Burada yapılacak ortak açıklamadan sonra Papa ve Bartholomeos, kaçak geçişlerde hayatını kaybederler için dua okuyup anılarına denize çelenk bırakacak.

Taylan YILDIRIM / MİDİLLİ (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...