Parasite filminde sadece Güney Kore kültürüne hakim olanların anlayacağı 5 detay

Geçtiğimiz yılın favori filmlerinden Güney Kore yapımı Parasite, En İyi Film Oscar'ıyla başarısını kanıtlanmıştı. Bong Joon-ho'nun yönetmenliğindeki filmde pek çok detay, dünya seyircisine yabancı gelmesi filmin en dikkat çekici bir başka özelliğiydi. Pek çoğumuz filmdeki detayları kafamızda oturtamamıştık. Peki filmdeki bu detayları tek tek öğrensek Parasite çok daha fazla anlam kazanmaz mı? İşte, Parasite filminde sadece Güney Kore kültürüne hakim olanların anlayacağı 5 detay.

04 Eylül 2020, Cuma 15:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Güney Kore'deki hava kirliliği

Güney Kore'deki hava kirliliği

Filmin bir sahnesinde Bayan Park, telefonda konuştuğu kişiye o günün hava kalitesiyle bilgi veriyor. Bu durum yabancı seyirciye oldukça ilginç gelmiş, "Bugün hava oldukça kirli" ifadesi düşündürtmüştü. Güney Kore düşük hava kalitesiyle bilinir. Dünyanın en kirli havasına sahip ülkelerden biri olan Güney Kore Çin ve çevresindeki diğer Asya ülkelerindeki yoğun sanayi faaliyetlerinden kaynaklanan hava kirliliğine maruz kalır.

Hava kirliliği, pek çok Güney Korelinin gündelik hayatında önemli bir yer tutar. Güney Korelilerin corona virüs salgınından önce de sürekli maske takmasının nedeni budur. Hatta ülkede günlük olarak hava kirliliği derecesini bildiren telefon uygulamaları bulunur.

 Güney Kore'nin WhatsApp'ı Kakao Talk

Güney Kore'nin WhatsApp'ı Kakao Talk

Dünyanın her yerinde cep telefonlarının kendi SMS sistemi yerine kullanılan ve internet bağlantısıyla çalışan mesajlaşma uygulamaları var. Filmin başında Kim ve iki çocuğu komşuların Wi-Fi bağlantısına erişmeye çalışır ve Kim, internetin çekmemesi nedeniyle Kakao Talk'u kullanamadığını söyler. 

Kakao Talk, Güney Kore'nin WhatsApp'ı konumundadır. Tüm Güney Koreliler SMS kullanmak yerine yazışmak için Kakao Talk'u kulllanır. 

 Güney Kore'nin alkol kültürü

Güney Kore'nin alkol kültürü

Güney Kore'de geniş bir alkol kültürü vardır. Ki-Woo arkadaşlarıyla birlikte alkol içtiğinde masada yeşil şişede bir alkol görünür. Genellikle shot şeklinde içilen bu alkolün aldı soju'dur ve ülkenin en popüler içkilerinden biridir. Genellikle heryerde satılır. Çoğu Güney Koreli, yüksek alkol oranına rağmen bir şişeden fazlasını tek başına içebilir. 

İkinci en popüler alkol ise biradır. Ancak burada filmin geneline yayılan sınıf sorunu görünür. Kim ailesinin içtiği bira markası FiLite, ülkenin en ucuz birasıdır. 

 Sokak barları

Sokak barları

Güney Kore'nin geniş bir cafe ve restoran kültürü vardır. Filmin başında Ki-Woo'yu arkadaşıyla kaldırımdaki bir barda içerken görürüz. Genellikle birkaç masa ve sandalyesi, bazen de bir verandası vardır. Çoğu restoranın da ana binasına ek olarak böyle birkaç masası bulunur. Güney Koreliler buz gibi havada dışarıda içmekten çekinmez. Genelde masanın en küçüğü önce büyüklerine servis yapar. 

 Ayakkabıların dışarıda bırakılması

Ayakkabıların dışarıda bırakılması

ABD'de eve ayakkabıyla girilip girilmemesi ailenin kendi tercihine kalır. Ancak Asya'nın büyük çoğunluğunda ayakkabıların dışarıda çıkarılması adeta bir zorunluluktur. Güney Koreliler bu konuda hijyeni birinci sırada tutar, dışarıdaki virüs ve bakterilerin eve sokulması fikrini hoş karşılamaz. Eve kim girerse girsin antrede ayakkabılarını çıkarır. Hatta bazı muayanehaneler ve restoranlarda bile içeri ayakkabıyla girilemez. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Robert Pattinson'ın en iyi 10 filmi