Parayla alındı hibe edilecek

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı 8.4 milyon doz aşının 4 milyon dozu elde kaldı. Siparişler de iptal edildi

01 Şubat 2010, Pazartesi 05:00
A A

AŞI OLDU AMA İKNA EDEMEDİ

Türkiye Domuz Gribi’nden korunmak için yurt dışından tanesi 5.4 euro’dan 8.4 milyon doz aşı satın almıştı. 18 milyon doz da sipariş edilmişti. Ancak aşıların yeterli düzeyde testleri yapılmadan piyasaya sürüldüğü, bu nedenle güvensiz oldukları tartışması başlamıştı. İddialar halkta tedirginlik yaratmıştı. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, vatandaşa güven vermek için kameraların önünde Domuz Gribi aşısı olmuştu.

 4 MİLYON DOZ ELDE KALDI

Ancak aynı gün Başbakan Tayyip Erdoğan “Domuz Gribi aşısı olmayacağım” diye açıklama yapınca aklı karışan vatandaş da aşı olmaktan vazgeçmişti. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı’nın aldığı 8.4 milyon doz aşının 4 milyon dozu elde kaldı. Siparişler de iptal edildi. Sağlık Bakanlığı, parayla aldığı aşıları Filistin, Kosova, Afganistan ve Türk cumhuriyetlerine hibe edecek. Bakanlık 1-2 milyon aşının da stokta tutulacağını duyurdu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.