Paris'te 'Sarı Yelekliler gösteri yaptı! Sokaklar savaş meydanına döndü

Fransa'nın başkenti Paris'te sarı yeleklilerin düzenlediği gösteri başladı, sokaklar savaş meydanına döndü. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Eylemler Belçika'ya sıçradı, 700 kişi gözaltına alındı. Sarı yelekliler, başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamları ve kötüleşen ekonomik koşullar için eylem yapıyor

08 Aralık 2018, Cumartesi 12:35 Son Güncelleme:
A A

Fransa'nın başkenti Paris'te 'sarı yelekliler'in eylemi başladı.

Güvenlik güçlerinin üst düzey önlem aldığı Paris'te cadde ve sokaklar savaş alanına döndü. 

Polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Göstericiler,ülkenin çeşitli bölgelerinde polisle çatıştı.

Çatışmalar sebebiyle çok sayıda patlama sesi duyuldu.

Gösterilere biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etmeye devam eden polis, Champs-Elysees Caddesi'nden çıkışlarına izin vermediği eylemcilere yönelik anons yaparak, "Son kez uyarıyoruz. İtidal çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Öte yandan Belçika'da da sarı yelekliler protesto gösterisi düzenledi.

Fransa İçişleri Bakan Yardımcısı Laurent Nunez, ülke çapında 31 bin göstericiden 700'ünün gözaltına alındığını söyledi. 211 kişi de tutuklandı.

Belçika'da eylemciler, Fransa'ya giden otoyolu kapatırken polis başkent Brüksel'de yaklaşık 70 kişiyi gözaltına aldı.

Hollanda'da "sarı yelekliler" yoğunluklu olarak Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanarak hükümetin istifasını istedi. 

Sarı yeleklilerin Fransa genelinde bugün düzenlediği gösterilerde, 89 bin polis görev yaptı.

Sadece Paris'i 8 bin polis ile bir düzine zırhlı araç korudu.

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçlar ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyduğunu belirtmişti.

Polis bu nedenle Şanzelize Bulvarı'ndaki mağaza ve restoranlara not göndererek gösteriler sırasında olası şiddet olaylarına karşı uyarı yaparak bu iş yerlerinden kapı ve pencerelerini kapalı tutmalarını, dışarıda sandalye ve masa bırakmamalarını, kentteki inşaat şirketlerinden cadde üzerinde inşaat malzemeleri bulundurmamalarını talep etmişti.

Paris genelinde yaklaşık 1500 kişinin eylemlere katıldığı tahmin ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.