Pastaneci cinsel tacizden aklandı

Pastaneci cinsel tacizden aklandı

Samsun'un Kavak ilçesinde zihinsel engelli 14 yaşındaki kız çocuğunu elle taciz ettiği öne sürülen ve tutuksuz yargılanan Hasbi Akça beraat etti

08 Mart 2012, Perşembe 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kavak ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde 2009 yılı Mayıs ayında meydana geldiği iddia edilen olayda, pastane işleten 1 çocuk babası Hasbi Akça, aynı mahallede oturan 14 yaşındaki zihinsel engelli F.Y’ye, "Sana çikolata vereyim" diyerek kandırıp içeriye soktu.

Daha sonrada pastanenin arka kısmında bulunan depoya götürdüğü küçük kızı, elle taciz etti. Karşı koyup bağırarak pastaneden dışarıya kaçan F.Y. olayı önce okuldaki arkadaşlarına daha sonra da ailesine anlattı.

Baba Kamil Y.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan Akça, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, hakkında Samsun 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

"KENDİSİNE ELİMİ BİLE SÜRMEDİM"

’Cinsel istismar’ ve ’hürriyeten yoksun bırakma’ suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Hasbi Akça, dün son kez hakim karşısına çıktı. Daha önceki savunmalarını tekrar eden ve suçlamayı kabul etmeyen sanık şöyle dedi:

"Sabah saat 08.00’da çikolata almak istediğini söyleyip içeriye girmek istedi. Ben de kendisini içeriye almak istemedim ve iteledim. Babası, ’tek gelirse dükkana almamamı’ söylemişti.

Daha sonra çikolatasını verdim ve kendisini yolladım. Yaklaşık 1 ay sonra da savcı beni çağırdı ve bu olayı öğrendim. Ben kendisine elimi bile sürmedim. Neden böyle bir iftara atıyor bilmiyorum."

"ETEĞİMİ KALDIRIP ELLE TACİZ ETTİ"

Daha önceki duruşamlarda ifade veren F.Y. ise, zaman zaman çikolata almaya pastaneye gittiğini söyleyerek, "Elindeki çakı bıçağı ile beni tehdit edip, eteğimi kaldırdı.

Elle taciz etti. Ben de bağırarak dükkandan çıkıp okula gittim ve durumu iki kız arkadaşıma anlattım. Sonra eve gelince anne ve babama söyledim" dedi.

ADLİ TIP: KIZIN İFADELERİ GÜVENİLİR DEĞİL

Mahkeme, yargılama sürerken İstanbul Adlı Tıp Kurumu 6’ıncı İhtisas Kurulu’ndan küçük kızın olay nedeniyle ruh sağlığının bozulup bozulmadığını ve küçük kızın ifadelerinin güvenilir olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Kurul tarafından yapılan inceleme F.Y.’nin olay nedeniyle ruh sağlığının bozuk olmadığını ve kuvvetli delillerce desteklenmedikçe ifadelerinin güvenilir olmadığını belirtti. Bunun üzerine mahkeme, dosyada F.Y.’nin ifadeleri haricinde başkaca delil ve tanık olmadığı gerekçesiyle Hasbi Akça’nın beraatine karar verdi.

İsmail AKDUMAN/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Akar: 1 Ocak'tan bugüne kadar 1056 terörist etkisiz hale getirildi