Patlıcanın sapını sakın çöpe atmayın çünkü...

Birçoğumuz yemek yaparken patlıcan saplarını çöpe atıyoruz ancak patlıcan sapları da en az gövdesi kadar faydalı. Peki patlıcan sapı nasıl kullanılır ve hangi sağlık sorunlarına iyi gelir? İşte cevapları...

01 Ağustos 2019, Perşembe 09:31 Son Güncelleme:
A A

Patlıcan sapı topraktan gelen vitamin ve mineralleri barındırır. Saplar kaynatılıp tüketildiğinde hemoroit hastalığı olmak üzere birçok konuda insan sağlığına fayda sağlar. İşte patlıcan sapının faydaları...
HEMOROİT HASTALIĞINA DOĞAL TEDAVİ: Patlıcan sapı suyu, hemoroit hastalığını tedavi için kullanılan ilaç, ameliyat, lazer gibi yöntemlerin dışında doğal bir tedavi yöntemi sayılır.


GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI: İçerdiği vitaminler sayesinde göz sinirlerindeki hücrelerin yenilenmesine ve göz kaybı gibi sıkıntıların önüne geçilmesine yardımcı olur.


DEMİR BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN: Kansızlık sebebiyle olan yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI: Patlıcan sapının yağ oranı düşük olduğu için ve tok tutma etkisiyle düzenli tüketimde kilo vermeye etkisi vardır. Aynı zamanda patlıcan suyunun reflü, ülser, gastrit ve kabızlık gibi rahatsızlıkları da önleme etkisi bulunur.


CİLDE YARARLI: Patlıcan sapı suyunun düzenli tüketimi cildinizin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler.


PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR?

PATLICAN SAPI NASIL TÜKETİLİR?

Hazırlanışı

10 adet patlıcan sapı 10 bardak içme suyu Patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesip iyice yıkayıp temizleyin. Suyu tencereye koyup sapları içerisine atın. Suyu saplarla birlikte tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kaynatın. Soğutup patlıcan saplarını içerisinden alın. 5 gün boyunca hazırladığınız kürü sabah ve akşam aç karnına bir bardak için. Elde ettiğiniz suyu buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu kürü tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Almanız gereken vitamin ve mineraller ile ilgili detaylı bilgileri uzmana sormanızda her zaman fayda var.


(Hürriyet Aile)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Antienflamatuar diyetle daha uzun yaşayın