Pegasus kazasının ardından dikkat çeken soru: Sabiha Gökçen'de yok mu?

Pegasus kazasının ardından dikkat çeken soru: Sabiha Gökçen'de yok mu?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus'a ait yolcu uçağının pistten çıktığı kazada 3 kişi yaşamını yitirdi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda dün akşam meydana gelen uçak kazasının ardından 'Sabiha Gökçen'de rüzgar kırılmasıyla ilgili cihaz yok mu?' sorusu gündeme geldi.

06 Şubat 2020, Perşembe 10:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hürriyet yazarı, havacılık uzmanı Uğur Cebeci'nin bugünkü yazısında dikkat çektiği konu şöyle:

“İlk olarak rüzgâr kırılması yaşanmış olabilir. Yüksek arka rüzgârla da uçağın sürati artmış. Eğer bu esnada pilot da gaz kesmişse uçak kontrolden çıkıyor. Bu durumda pilotlara göre yapılması gereken en doğru yol pisti pas geçmektir. Rüzgâr kırılması ile ilgili dünyanın önemli havalimanlarında bilgi veren cihazlar var. Ancak Sabiha Gökçen’de bu cihaz yok. İstanbul Havalimanı’nda ise rüzgâr kırılması ile ilgili uyarı yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Bunun dışında pistlerde, uzun süreli olmasa da aşırı yağmurlarda kısa süreli tabakalar oluşabilir. Böyle olunca da pist ile uçak bütünleşmesi tam olarak sağlanamayabilir. Bu durumu bir arabanın suya girdiğinde savrulması gibi tanımlayabiliriz. Böylece uçak savrulmasının güçlenme ihtimali var.Uçak neden 3'e ayrıldı

Uçak pistten çıktıktan sonra da aşırı yağmurdan yumuşamış olan toprağa gidiyor. Burada uçağın iniş takımları toprağa saplanıyor. Ancak uçağın motorları güç üretmeye devam ediyor. Bu da uçağı ileri itiyor. Yaşanan bu durum sebebiyle uçağın imalat şemasındaki gibi uçak 3’e ayrılıyor. Kokpit kısmı ters dönüyor, orta gövde ve kuyruk kısmı da ayrılıyor. Bu kazada ise 3’e ayrılan uçaklarda görülmeyen bir dağılma yaşanıyor. Uçağın kara kutularının çözümü ve kulenin konuşmaları tam olarak ortaya çıkmadan bu kazanın tam olarak gerçek nedenine ulaşmak zordur.”


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadın reisler için özel barınak