Penguen karikatürü ortalığı karıştırdı

Twitter ve Facebook, Penguen'in son sayısında yeralan bir karikatürle çalkalandı

14 Şubat 2011, Pazartesi 14:43
A A
Penguen karikatürü ortalığı karıştırdı

Penguen'in çizerlerinden Bahadır Baruter'in imzasını taşıyan karikatürün İslam'ın kutsallarına hakaret ettiği öne sürülüyor. Tartışmaya yol açan karikatür Twitter ve Facebook kullanıcılarını ikiye böldü. Bazıları bunun inanç ve dine hakaret olduğunu söylerken bazıları da "Penguen'e linç girişimi başlatıldı" dedi

Eleştirilerde karikatürde “Allah yok, din yalan” ibaresi gizlice yazıldığı ve caminin lambalarının prezervatif şeklinde tasarlandığı iddia ediliyor.

Tartışmaların büyümesi üzerine  Penguen dergisinden şu açıklama geldi:

"Önce birkaç yanlış anlamayı düzeltelim: Tepki gören karikatür kapak karikatürü değildir. Çizer kendi köşesinde yayınlamıştır. Sadece kapağı Penguen Dergisinin ortak görüşünü yansıtır. Köşelerdeki karikatürler çizerlerin şahsi fikirleridir.

Çizimde prezarvatife benzetme yoktur, gerçekten de böyle avizeler vardır. Mizah dergiciliğinin geleneğinde yazarlara çizerlere karışılmaz, herkes köşesinde istediğini yazıp çizmekte özgürdür. Tek bir karikatürü severiz sevmeyiz ama genel olarak bu özgürlük alanını korumak önemli. Eleştirilere de saygı gösteriyoruz. Karikatüre gelen tepkilerden dolayı üzgünüz. Saygısızlık olarak görenlerden özür dileriz

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.