Petraeus'un 'yasak aşkı' Obama'yı şaşırtmış

Petraeus'un 'yasak aşkı' Obama'yı şaşırtmış

Obama'nın, istifa eden CIA Başkanı Petraeus'un evlilik dışı ilişkisini öğrendiğinde şaşkınlığa uğradığı bildirildi

14 Kasım 2012, Çarşamba 00:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Başkanı Barack Obama’nın, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) istifa eden Başkanı David Petraeus’un evlilik dışı ilişkisini öğrendiğinde şaşkınlığa uğradığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama’nın, 8 Kasım Perşembe günü Petraeus’un durumuyla ilgili bilgilendirildiğinde şaşkınlığa uğradığını belirtti. Carney, Obama’nın, hizmetleri için Petraeus’a büyük minnettarlık duyduğunu ifade etti. Beyaz Saray Sözcüsü Carney ayrıca, Obama’nın Petraeus’un evlilik dışı ilişkiye girdiği Paula Broadwell’den tehdit mesajları aldığını ileri süren Jill Kelley ile "uygunsuz iletişim kurduğu" gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan General John Allen’a güvendiğini belirtti.

Carney, Obama’nın, Allen’ın harika bir iş yapmakta olduğunu ve yaptığını düşündüğünü vurguladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un talebiyle Obama’nın, Allen’ın NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’na atanmasını soruşturma beklenirken askıya aldığını belirten Carney, John Allen’ın Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nü (ISAF) komuta etmeye devam edeceğini söyledi. Carney, ancak Obama’nın Allen’dan sonra ABD güçlerinin 2014 sonuna kadar ülkeden çekilmesini planlaması için Deniz Kuvvetleri’nin iki numarası General Joseph Dunford’un atamasına onay verdiğini de hatırlattı.

Pentagon, Afganistan’daki en üst düzey komutan olan General John Allen hakkında Petraeus’ı istifaya götüren skandala adı karışan kadınla "uygunsuz görüşmeler" yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Pentagon kaynakları, CIA skandalında adı geçen Jill Kelley ve Allen arasında geçen 20 binin üzerinde elektronik posta ve yazışma kayıtlarının incelendiğini açıklamıştı. CIA Başkanı David Petraeus’ı istifaya götüren FBI soruşturması, aynı zamanda Petraeus’un arkadaşı olan Jill Kelley’nin, Petraeus’un ilişki yaşadığı iddia edilen kadından tehdit içeren elektronik postalar aldığı yönündeki şikayetiyle başlamıştı.

Allen, geçen ay Başkan Barack Obama tarafından NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığın’a aday gösterilmişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın 'üçüncü en büyük elması' bulundu