Petrol'e alternatif teknoloji

Petrol'e alternatif teknoloji

Günümüzde her ne kadar sektörler yenilenebilir enerji teknolojisine geçiş yapmaya başlasa da birçok alanda kullanılan petrol türevi yakıtlar uzun bir süre daha en önemli yakıt olarak kullanılacağa benziyor

13 Temmuz 2015, Pazartesi 12:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu sebeple petrole alternatif yakıt geliştirme aşamasında olan ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Bu bağlamda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin başkanlığındaki ekip, benzinli ve dizel araçlarda doğrudan kullanılabilecek formda bor ve hidrojen içeren sıvı yakıt geliştirdi.

Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, yaptığı açıklamada, üniversite ile özel sektör işbirliğinde, yapısında hidrojen ve bor bulundurabilen yeni bir yakıt sentezlediklerini bildirdi.

Alevinin yeşil renkte olmasıyla “green gas” adı verilen sıvı yakıt, karbon emisyonlarını azalttığından çevreye duyarlı özelliğiyle dikkat çekiyor.

Sıvı yakıtın her depoda benzine ya da dizele doğrudan katkı olarak karıştırılarak ya da ek bir yakıt tankıyla kullanımı öngörülüyor. Yakıtın, uzun menzilli roketlerde de kullanımı hedefleniyor.

 

Airbus’ın Elektrikli Uçağı şov yaptı

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşırı soğuklar Rusya'daki kutup tilkilerini de etkiledi