'Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak'

'Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, petshoplarda hayvan satışının yasaklanacağını bildirdi

23 Haziran 2017, Cuma 20:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eroğlu, ziyaret ve temel atma törenlerine katılmak için geldiği Edirne’de, Vali Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Bakan Eroğlu, ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, soru üzerine petshoplarla ilgili yeni düzenlemeye de değindi.

'HOŞ KARŞILAMIYORUZ'


Hayvan sergilenmelerini hoş karşılamadıklarını ifade eden Bakan Eroğlu, "Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak. Çünkü çok kötü ortamlarda hayvanlara eziyet ediliyor. Onlara katalogdan satış imkanı sağlayacağız. Bayilik gibi yani, çiftliklerde üretilen şeyleri katalogdan ya da gidip orada gösterecek. Petshoplarda hayvan sergilenmesini hoş karşılamıyoruz." dedi.

Edirne’ye her zamanki gibi yatırım müjdeleriyle geldiğini vurgulayan Erdoğlu, bugün Edirne için çok önemli 18 tesisin temelini atacaklarını ifade ederek, tesislerin maliyetinin 199 milyon TL olduğunu belirtti. 
 

BAYRAM BOYUNCA PARKLAR ÜCRETSİZ OLACAK


Bakan Eroğlu, bayram boyunca milli parklar, tabiat parkları, ormanın mesire alanlarının ücretsiz olduğunu ifade ederek, yardımcılarına bu konuda gerekli talimatı vermelerini istedi.

İşletmelere de uyarıda bulunan Eroğlu, "Akıllı olsun işletenler, tanıtımı olur, müşteri çeker. Hemen talimatları verin bayram süresince ücretsiz olsun girişler. Milli parklar, tabiat parkları, ormanın mesire alanları var çok sayıda. Talimatı verdim bayram boyunca ücretsiz. Bayramda özel sektörden para alan olursa, kulağından tutup atın." şeklinde konuştu.

'İNSANLARA HAYVAN SEVGİSİ YERLEŞTİRMEK LAZIM'


Bir gazetecinin "hayvanlara işkence yapanlara hapis cezası verilecek mi’? " sorusuna Bakan Eroğlu, bu konuda gerekli yasaların olduğunu vurguladı.

Önemli olanın ceza değil, insanlara sevgiyi yerleştirmek olduğunun altını çizen Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu konuda gerekli yasalar var. Belki hapis cezası yok, bir de idam yok. Burada şöyle durum var. Burada önemli olan insanlara sevgiyi yerleştirmek lazım. Bizim kültürümüzde var. Kültürümüzü yaşatırsak, her şeyi kanunla yapmak yerine insanları şuurlandırmak, hayvanların da yaşama hakkı olduğunu anlatmak lazım. Bütün canlıları sevmemiz lazım. Bu şuuru yerleştirebilirsek zaten kimse eziyet etmez. Ama eziyet edeni yakalıyoruz. Şimdi ismini vermeyeyim hatta belediyelere bile ceza kestik. Yeni kanunda daha da sert tedbirler var. Kanun şu anda komisyonda bekliyor." Bakan Eroğlu, hava sıcaklıklarının önümüzdeki aylarda özellikle kıyı bölgelerinde mevsim ortalamalarının 1 derece üzerinde olacağını sözlerine ekledi.


Veysel Eroğlu, valilik makamındaki ziyaretin ardından 1. Balkan Savaşı’nda yaralanıp Edirne Asker Hastanesi’nde şehit düşen dedesi için, Asker Hastanesi Şehitliği’ni ziyaret edip karanfil bıraktı, şehitliğe fidan dikti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hafta içi ve hafta sonu yasakları İstanbul, Ankara ve İzmir'de ne zaman bitecek?