Pilot: Üzerimden bir nesne geçti

İstanbul hava sahasında, hava trafik kontrolörleri ile iletişim kurdukları frekanslarda son dönemlerde arabesk, Türk Sanat Müziği duydukları uyarısı yapan pilotlardan, bu kez de üzerlerinden 'balon benzeri bir nesne' geçtiği bilgisi geldi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 16:56
A A
Pilot: Üzerimden bir nesne geçti

Sabiha Gökçen Havalimanı’nının 6 mil kuzeyinde görülen ve bir Türk pilot tarafından saat 13.30’da uçuş kulesine verilen bilgide, balon benzeri nesnenin uçağının 60-80 metre üzerinden geçtiği uyarısını yapıldı. 

Pilot, kule görevlisine, "200-300 feet üzerimizden balon benzeri bir nesne geçti yaklaşık çapı yarım metre, bir metreye yakın" bilgisini verdi. DHMİ yetkilileri, bu uyarı üzerine yaptıkları araştırmada balon benzeri nesnenin Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 6 mil kuzeyinde rapor edildiğini bildirdi.

Uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada uçurulan uçurtmalar, uçan fenerler ve balonlarla ilgili olarak pilotlar zaman zaman tehlikeye yol açmaması için kule görevlilerini uyararak konuyla ilgili bilgilendirme yapıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş için alçalan uçakların pilotları, piknikçilerin uçurtmalarından şikâyetçi olunca, polis gün boyu sahilde denetim yapmıştı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.