Pınar Selek'e dördüncü kez beraat

Pınar Selek'e dördüncü kez beraat

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Mısır Çarşısı'na ilişkin 16 yıldır devam eden davada sanık Pınar Selek'in beraatine karar verdi

19 Aralık 2014, Cuma 17:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mısır Çarşısı'nda 1998'de yedi kişinin öldüğü patlama davasında İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Sosyolog Pınar Selek için bir beraat kararı daha verdi.

Bombalama 'eylemini' gerçekleştirmek suçundan yargılanan Selek 16 yılda üç kez beraat etmişti. Yargıtay'ın ise her seferinde 'görüş birliğine varamaması' sonucunda bozduğu dava sürecinde en son 5 Aralık'ta görülen davada savcı Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebini yinelemişti.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer24901","24901","201412","24901-230736.jpg","1", "0","Pınar Selek beraati şarkı söyleyerek kutladı");

'PINAR'LA BU ŞEHİRDE GÜLÜP ŞARKI SÖYLEYECEĞİZ'


Pınar Selek’in yeniden yargılanmaya başladığı davanın üçüncü duruşması öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan ‘Hala Tanığız Platformu’ pankart açarak Türkçe ve Fransızca şu açıklamayı yapmıştı: ‘’Mahkeme yeni ama bu dava çok eski. O kadar ki biz ona yeni Türkiye’nin eski lekesi adını veriyoruz. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 hafta önce görülen davada Cumhuriyet Savcısı Pınar Selek hakkında gerekçesiz müebbet talebini yineledi. Gerekçesiz sıfatını özellikle vurguluyoruz. Zira ilk günden bugüne davada yeni hiçbir delil yok. Yılmadan nihai beraata kadar bu davanın takipçisiyiz. Çünkü biz daha Pınar’la bu şehirde gülüp şarkı söyleyeceğiz."

16 YILLIK DAVANIN GEÇMİŞİ

1998 yılında İstanbul Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı'nda meydan agelen ve 7 kişinin ölümü ile 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin davada, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk beraat etti. Mahkeme patlamaya LPG'nin mi yoksa, bombanın mı neden olduğu belirlenemediği için iki sanığa ceza verilmesini uygun görmedi.

İlk beraat kararı Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay, iki sanığın beraatinin yerinde olmadığı görüşü ve müebbet istemiyle yeniden hüküm kurulmasına karar verdi. Dava yeniden görüldü. Patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme beraat kararında direndi.

Dosya ikinci kez Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay ikinci kez "Sanıklar müebbet istemiyle yeniden yargılansın" dedi. Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti. Dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda değerlendirildi.

Ceza Kurulu, 9. Daire'nin kararını onayladı ve dosya yeniden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme bu kez kararında direnmedi. Mahkeme heyeti, daha önce verilen kararın usüle aykırı olduğu gerekçesiyle beraat kararından vazgeçildiğini açıkladı.

Mahkeme, 27 Ağustos 2013 tarihinde Pınar Selek'i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı ve hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 11 Haziran 2014'de Selek'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını usulden bozdu.

5 Aralık'ta görülen davada savcı Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebini yinelemişti.

Şimdi de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi yine beraat kararı verdi.

PINAR SELEK: "BERAATLERE ALIŞIĞIM"


İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi´nin hakkında "beraat" kararı verdiği sosyolog Pınar Selek, kararı DHA muhabirine değerlendirdi. Daha önce de hakkında 3 kez "beraat" kararı verildiğini hatırlatan Selek, "Beraatlere alışığım"dedi.

Bir süredir Avrupa´da yaşayan Pınar Selek Fransa´nın Lyon kentinde belediyeye ait nikah salonunda beraat kararını arkadaşlarıyla kutladı.

Kesin karar için sabırla beklediklerini anlatan Pınar Selek şunları kaydetti:

"Beraat ettim ama bu benim 4. beraatım, yani beraatlere alışığım. Tabi bu gösteriyor ki hukuk mücadelesi mutlaka bir yere varabiliyor, devam etmek ve sabır etmek lazım, biz sabır ettik ama şimdi bekleyeceğim. Acaba bir ay sonra biz tekrar bekleyecek miyiz, önceden diyorduk ki 3 beraatten sonra şimdi 4 beraatten sonra diyecek miyiz, demeyecek miyiz bilmiyorum. Savcı eğer itiraz ederse tekrar Yargıtay´a gidebilir. Ben şuna inanıyorum küçük başarılar bile bizim için önemli Türkiye´de çünkü çok umutsuz bir ortam var, ama dayanışmanın küçük yollar açabildiğini görünce mücadelelerin de önünü açıyor bu diye düşünüyorum"

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Parkta korkunç olay: 1 ölü, 3 yaralı