Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (18 Temmuz 2018)

Haydar Dümen 18 Temmuz 2018 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç sorulara bakın Haydar Dümen nasıl bir cevap verdi! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği cevaplar...

18 Temmuz 2018, Çarşamba 10:56 Son Güncelleme:
A A
Evlenince bu tempo sürer mi?

Evlenince bu tempo sürer mi?

19 yaşındayım, günde 10 kere mastürbasyon yapsam yorulmuyorum. Evlenince bu isteğim ve tempom sürer mi?

CEVAP

Değerli delikanlım, bu yaşta evlilik kim, sen kimsin? Beklentilerinde ilk sırayı cinselliğe vereceğine, geleceğine vermeliydin. Örneğin; iş güç, beslenecek eş ve geçimin yolu bugünlerden geçer. Böyle giderse dizlerinde takat, elinde rahat kalmaz, evlilikte yaya kalırsın. Buna bir de çocukları eklersek evlenmeden önce ben neler yaptım diye kendi teşhisini kendin koyarsın. Bu sorunları yaşamaman için mastürbasyonu haftada 3’e indirmelisin. Tek başına mücadelede yetersiz kalırsan pes etme ve uzmana git.

Birkaç deneme yaptım

Birkaç deneme yaptım

33 yaşındayım, 3 yıllık ilişkim 5 ay önce bitti. Birkaç kez deneme yaptım, olmadı. Ya penis sertleşmedi ya da mutlu olmadım. Hep böyle mi sürer?

CEVAP

Şartlanma bu değerli okurum. Şartlanma insan psikolojisinde o kadar yaygındır ki sofrada bile hep oturduğumuz yeri ararız. Değiştiğinde içimiz yemeklere bahane bulur. Cinsellikte de çoğu zaman aynı mekan, düzen, aynı yatak dahası alışılmış partneri ararız. O zaman sistemin performansı tam olur. Bu eğitimden sonra makine otomatik hale gelir, iş senin musluğu çevirmene kalır. Zaman en iyi hocadır ama ücreti sabıra bağlıdır. Bir süre sonra düzeleceksin, olumsuz şartlanmayı da aşacaksın.

Eşime istek duymuyorum

Eşime istek duymuyorum

26 yaşında kadınım. 6 aylık evliyim. Eşime istek duymuyorum, ilişkiye girmeyi istemiyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Sevgili okurum, her işte olduğu gibi cinsellikte organ ve bedende uyarı noktaları vardır. Bunlar harekete geçirilerek hedefe varılır. Kızlarımızdaki cinsel ve içsel coşkular her bakımdan frenlendiğinden çoğunda cinsellik çiceği tomurcuk halde kalır. Onu bulup açtırmak zamana ve partnerine bağlıdır. Bu nedenle eşinle birlikte bu konuyla ilgili bir uzmandan yardım almanız, orgazmın koşullarını da öğrenmeniz gerekir. Çünkü tedavide partner yani eş çok önemlidir. Sevgili okurum, siz ki zor bir engeli aşacaksınız ama aşınca da tüm hayatınızı kazanacaksınız.

Önleyici hap var mı?

Önleyici hap var mı?

20 yaşındayım. Kız arkadaşımla tam olmasa da birlikte olduk. Penisim yarıya kadar içerideydi. Kız hamile kalmış olabilir mi? Gebeliği önleyici hap var mı? Hamile kalmasından çok korkuyorum.

CEVAP

Değerli okurum, nadir de olsa o ihtimal var. Öteki sorularına yanıtım hayır. Yani gebelik olmuşsa önleyici hap yok. Kızlık zarı esnektir, kanamamış. Doğayla kumar oynamak gibi. Tahminim gebe kalmadı.

Ben yarıda kalıyorum

Ben yarıda kalıyorum

24 yaşındayım, 1 çocuğu annesiyim. Eşim 31 yaşında. Doğumdan sonra eşimin canı yanıyor, sonra da arkasını dönüp yatıyor. Yarıda kalıyorum. Ne yapacağız? RUMUZ: MUTSUZ ÇİFT

CEVAP

Sevgili okurum, birçok ilişki gökyüzündeki değişik uçurtmalar gibidir. Rüzgar aynı, ip aynıyken herkesin uçurtması göklerde uçarken, insan içinden geldiğine inandığım bir rüzgar onu dalgalandırır ve uçurtma yere düşer. Erkeklerin kimileri doğumdan sonra ilişkide zorlanırlar. Psikolojik tedavisi gerekir. El ele çözüm arayın.

Sevgilim gebe kalır mı?

Sevgilim gebe kalır mı?

20 yaşındayım. Kız arkadaşım da 19. 3 gün önce ilişkiye girdik, zarı yırtıldı. Prezervatif kullandım ama gebe kalır diye çok korkuyorum. Sizce gebe kalır mı?

CEVAP

Değerli okurum, gebe kalmadı.

İkna edemiyorum

İkna edemiyorum

24 yaşındayım. 2 ay sonra evleneceğim. Benim tecrübem yok. Nişanlımla birkaç kez öpüştük o kadar. Onu ilişkiye ikna edemiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Değerli okurum, nikahı kıydıktan sonra balayına çıkacaksın. Onunla sakin bir gece geçireceksin. Etrafı çiçeklerle süsleyecek, loş ışık seçeceksin. İyi bir müzik eşliğinde elini tutacaksın. Ona aşkını anlatacaksın. Hemen cinselliği düşünmeyeceksin. Mümkünse onu güldüreceksin. Sonrası kırmızı nokta...

Kız sinirimi bozuyor

Kız sinirimi bozuyor

19 yaşındayım. Kız arkadaşımla ilişkiye giriyoruz ama tam boşalacağım sırada sinir bozucu bir şeyler yapıyor, isteğim kaçıyor. Bir de erken boşalıyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, erken boşalmayı evlendikten sonra tedavi ederiz. Kız arkadaşının ne yaptığını doğrusu çok merak ettim. Biraz hoşgörülü ol, onunla konuş.

İsteksizlik başladı

İsteksizlik başladı

29 yaşındayım, 4 yıllık evli kadınım. Bir kızım var. Doğumdan 3 ay sonra bende isteksizlik başladı. Eşim ve ben bundan rahatsızlık duyuyoruz. Ne olur yol gösterin.

CEVAP

Sevgili okurum, çok sık rastlanan bir tablo. Nedeni organla değil, ruhla ilgili. Yani çocuk doğurunca kadın “Annelik görevini yerine getirdim. Görevim bitti” hissine kapılıyor. Uygun bir hekimle, zaman zaman yapılan tedaviler yararlı olabilir. Amma değişim ve dönüşüm zaman alır. Romantizm ve erotizmle duygularınızı süsleyin. Sakin olun ve bekleyin.

Kısır olur muyum?

Kısır olur muyum?

18 yaşındayım. 3 yıl önce mastürbasyon yaparken spermlerin geldiğini hissettim, penisimi sıktım. Spermle birlikte kan geldi. Arkadaşlarım “Kısır olabilirsin” dedi. Acaba söyledikleri doğru mu?

CEVAP

Değerli okurum, niye kısır olacaksın? Aslan gibi delikanlısın. Sıktığında idrar ve meni yollarında kılcal damar kanaması oldu. Bünye onu onardı, keyfine bak.

Başka biriyle ilişkiye girsem mi?

Başka biriyle ilişkiye girsem mi?

Kız arkadaşım var. Bazen beni bıktırıyor. Evlenmeyi düşünüyoruz. Acaba başka biriyle ilişkiye girsem hata eder miyim?

CEVAP

Değerli okurum, ne diyebilirim? Ruh ve beden senin. Tabii ki sevgili de şimdilik senin. Evlenir misin, evlenmez misin onu da kimse bilemez. Hem kendini hem ruhunu hem aşkını düşün. Tek birine saplanıp kalma. Mesajı aldığını sanıyorum.

Mutlu olalım istiyorum

Mutlu olalım istiyorum

23 yaşındayım, 3 yıllık evli kadınım. Eşimle ilişkiye girerken ona istek duymuyorum. Eşimi seviyorum. Mutlu olalım istiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, bir süre profesyonel yardım al. Bir çıkar yol bulunur mu bilemem? Ama en azından 1-2 yıl çocuk yapmayın. Bütün bu aşamalardan sonra evliliği yeniden değerlendirin. Bekleyelim, görelim.

Karım ilişkiden soğudu

Karım ilişkiden soğudu

1.5 yıllık evliyim. Eşimle severek evlendik. Eşim ilk günden hamile kaldı. İlk zamanlarda ikimiz de cinsellikten çok keyif alıyorduk. Ama doğum yaptıktan sonra ne yapsam da orgazm olmasını sağlayamıyorum. Ne olur yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, doğum sonrası gördüğümüz olaylardan biri. Bu doğrudan kadının cinsel organıyla ilgili değil. Daha çok psikolojik ağırlıklı. Bir sınava girer gibi ‘Olacak’ ya da ‘Olmalı’ beklentileri ve önyargılarıyla yaklaşırsanız işler zorlaşır. Doğasına bırakın. Sevecen ol, biraz fantezilere geçin.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aldatılmaktan daha beter 10 ilişki sorunu