Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (2 Ekim 2019)

Haydar Dümen 2 Ekim tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç soruları bakın Haydar Dümen nasıl yanıtladı! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar...

02 Ekim 2019, Çarşamba 07:38
A A
BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Seksten korkuyorum

21 yaşındayım. 1.87 boy 93 kilom olduğu için seks yapmaktan korkuyor ve utanıyorum Ne olur yardımcı olun. Nasıl bir ilişkiye girerim?

CEVAP

Değerli okurum, senin kilonda nice insan ilişkiye girmiş, çocukları olmuş, görüyorsun. Doğa hata affetmez. Nasıl ilişkiyi burada anlatamayız, hele ki nikahı olmayan birine ağzımızı sıkı sıkı kapatırız yerine göre. Bir evlen bakalım. Evlilikte ilişkiler ortak eylemdir. Öyle bir eşin olabilir ki ilişkiyi o sana öğretir. Buna doğal öğretim denir. Değerli okurum, acele et, 5 yıl sonra artık evlen. Bu arada spora başla, diyet yap, biraz zayıfla tontonum. Gerdeğe kilolu değil, fidan gibi gir.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Kanser miyim?

Yaşım 18, hiç ilişkiye girmedim. Geçen ay penisimde 2 sivilce çıktı. Bir de penisimde sünnet derisinin olduğu yerlerde siyah nokta gibi bir şeyler var. Acaba penis kanseri olma ihtimalim var mı?

A benim yeni ergenlikten çıkmış, kendine her şeyi sorun gibi gören değerli okurum. Sünnetlik bir sorun yok ama onu görerek teşhis koymak gerekir. Bir üroloji uzmanına muayeneye git. Çünkü kuruntulardan kurtulman için uzaktan teşhis olmaz. Bir de bizim sorumluluğumuzu düşün, haydi yolun açık olsun.

Günde 4 kez çok mu?

Günde 4 kez çok mu?

18 yaşındayım, her gün 4 defa mastürbasyon yapıyorum. Acaba ileride sorun yaşar mıyım?

Tabii ki yaşarsın delikanlım. Şimdi bile yaşıyorsun da farkında değilsindir. Örneğin; evde büyük bir akıl vermeye çalışsa “Oğlum bir uzmana git, başına bir şey gelmeden sıkıntıdan kurtul” dese de sen dinlemezsin. İtiraz güçlerin harekete geçer. Gelelim bizim birkaç satırlık önerimize. Yüzlerce yıldır bilim üzerinde at oynata oynata bugünlere geldik. At bir şeyden ürkmüşse gördüğü bir felaket vardır. Biz hekimler kişinin onlarca yıllık sorununu bugünden görürüz. Hadi aslanım, azalt şunu yavrum.

Su kabarcıkları var

Su kabarcıkları var

Eşim 48 yaşında. Yaşadığı bir ilişki nedeniyle hastalık bulaşmış. Hem kaşıntısı var hem de penisinde su kabarcıkları çıkıyor. Antibiyotik kullandı. Kaşıntı geçti ama kabarcıklar duruyor. Akıntıyı bana da geçirdi, tedavi oldum. Şimdi korunmasız ilişkiye giriyoruz. Eşim kısır olabilir mi? Tedavisi nasıl yapılır?

CEVAP

Sevgili okurum, kocan bir cildiye uzmanına başvuracak. Ayrıca da bir üroloji uzmanına gidecek, sperm tahlili ve kültürü yaptıracak. Orada iltihap ya da başka sorun varsa tedavi edilir. Ama bu işlemlerin sonunda kocanda hastalık bulguları görülüyorsa kesinlikle senin de kadın-doğum uzmanına başvurman iyi olur. Bunlar ciddi sorunlar. Sağlığınız için daha özenli, bilimsel yol izlemek doğrudur.

Kasılıyorum

Kasılıyorum

25 yaşında kadınım. 1.5 yıldır bir ilişkim var. Orgazmı yaşıyorum ama aniden kasılıyor ve kendimi geri çekiyorum. Sizce bunlar normal mi? Orgazm sırasında olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okurum, herkesin kişiliği ve cinselliği farklı, kendine özgüdür. Kendi adına harika bir tablo çizdin. Arada kasılma ve geri çekme türünde ufak tefek kusur olsa bile bunlar senin o günkü psikolojik yapınla ilgili olabilir. Ya da bedenin kendini korunma refleksi olarak verdiği bir reaksiyondur. Önyargılı olmazsan yani o sırada aklına başka şeyler getirmez, olayın akışına kendini kaptırırsan daha rahat edersin. Keyfine keyif kat.

Dikilebilir mi?

Dikilebilir mi?

22 yaşında, nişanlı kızım. Esnek olan kızlık zarı yırtıldığında kanama olur mu ve dikilebilir mi? Kızlık zarı dikiminin düğünden hemen önce yapılması gerektiği söyleniyor. Acaba bu doğru mu?

CEVAP

Sevgili okurum, bütün sorularının bir tekine cevap veriyorum. Esnek kızlık zarı dikilmez. Esnek kızlık zarı yırtılmaz. Yırtılırsa zaten esnek değildir. Kanamamış esnek bir zarda durup dururken niye dikilsin? Kanamamışsa, dikilecek yeri de yoktur. Anladın mı benim güzel kızım?

Penisim çok büyük

Penisim çok büyük

24 yaşındayım. Evleneceğim ama penisimin büyüklüğü beni korkutuyor, sorun yaratır mı? Yaratırsa nasıl çözüm bulurum?

CEVAP

Değerli okurum, sorun yaratacak bir boyut değil. Sevgili eşin biraz zorlanabilir. Ancak bazı teknikleri de kullanarak alışacaktır. Bir sorun çıkarsa bir mail atarsın.

Bir dakika sürdü

Bir dakika sürdü

22 yaşındayım, bekarım. Hiç sevgilim olmadı. Cinsel ilişkiye girdim, 1 dakikada boşaldım. İkinci boşalma 3 dakika sürdü. Bu erken boşalma mı? Doktora gitsem dışarıdan bakıp anlar mı?

CEVAP

Değerli okurum, erken boşalma. Heyecandan olabilir. Erken boşalmanın dışarıdan muayenesi olmaz. Çünkü dışarıdan bulgusu yoktur. Tedavisi var ama evlilik koşullarında olur. Şimdilik olayı kendi haline bırak.

Eski haline döner mi?

Eski haline döner mi?

17 yıllık evliyiz. Karım bana eskisi kadar ilgi göstermiyor. Bu durum 2 senedir böyle devam ediyor. Doktor gitmeyi de kabul etmiyor. Ne yapmalıyım? Eski haline döner mi?

CEVAP

Değerli okurum, bunu eşinin istemesi gerekir. Eşini ya sen ister duruma getireceksin ya da eşinle birlikte uzmana giderek çözümü birlikte arayacaksın. Belki de bunlar geçmişteki kırgınlıkların bugüne yansımasıdır. Sonunda insan beyni pireyi deve yapabilir. Bunlar da yüz yüze uzmanla birlikte çözülür.

Haplar işe yarar mı?

Haplar işe yarar mı?

29 yaşındayım. Yakışıklı da sayılırım. Penisim 11 santim ve ince. Kadınlarla ilişkiye girmek istiyorum ama dalga geçecekler diye korkuyorum. Bu psikolojimi bozuyor. Cinsel organı büyütücü haplar işe yarar mı?

CEVAP

Değerli okurum, haplarla ya da dışarıdan yapılacak müdahalelerle penis büyümez. Penis ancak ameliyatla 1-2 santim büyür. Ama bu da senin için gerekmez. 11 santim penis normal işlevini görür. Yeter ki onu iyi kullanabil. Dışarıda yapacağın denemelerdeki sorumsuzluklara ben katılmıyorum. Artık zamanı gelmiş, evlenirsen hiçbir dert olmadan evlilik sürer.

Erken boşalıyorum

Erken boşalıyorum

1 yıllık evliyim ve 27 yaşındayım. Eşimle her gün ilişkiye giriyoruz. Bazen gecede 3-4-5 kez ilişkiye girdiğim oluyor. Ne gibi zararları olur? Ben 3-5 dakika içinde boşalıyorum. Ne yapabilirim?

CEVAP

Değerli okurum, erken boşalman var. Erken boşalması olanlarda birleşme sayısı fazladır. Oysa 10-15 dakika kadar bir süre içerde kalabilsen ruhunun, bedeninin ve eşinin tam doyumu sağlansa bir gecede 3-4 birleşme yapmaya isteğin kalmaz. Fazla birleşmenin cinselliğine zararı olmayacak ama zamanla psikolojin bundan olumsuz etkilenecek. Biraz daha romantizm ağırlıklı, işin içine estetikle birlikte eşini de hesaba katarak, onun duygularına da önem vererek bir bütünlük oluştursanız cinsel mutluluğunuz ve sağlığınız çok daha uzun süreli olur.

Bu isteğe nasıl dayanırız?

Bu isteğe nasıl dayanırız?

19 yaşında kızım. 3 yıllık bir ilişkim var. Sözlüm 24 yaşında. Biz evlenmeden önce birlikte olamıyoruz. Her şeyi ilk geceye bıraktık. Okulum bitmeden evlenemeyiz. Ama birbirimizi çok arzuluyoruz. Nasıl dayanacağız bu isteğe?

CEVAP

Sevgili okurum, mutlaka okulunu bitir. Evlilik kararı senin yaşında erken olur. Sözlün 24 yaşında. 3 yıl beklerseniz 27 yaşında olacak. Ergenlikten bu yana 12-13 yıl cinselliğini mastürbasyonla geçirmiş. Buna bağlı sorunlar çıkıyor. Şöyle terslikler de oluyor. 3 yıldır çıkıyorsunuz, 3 yıl da bundan sonra, 6 yıl. Sevgi ve yakınlaşma var, cinsellik yok. Bu bir şartlanma olarak beyne oturuyor. Evlendiğinde “Onsuz olmaz” diyerek sevgilinize tapıyorsunuz ama cinselliğe sıcak bakamıyorsunuz. Beyin ona göre kodlanıyor.

GÜNÜN SÖZÜ

GÜNÜN SÖZÜ

Tecrübeyle donanmayan akıl yanılmaya mahkumdur. H.D.

Sıradaki haber yükleniyor...